Naga MarketsGiełdowy roller-coaster na akcjach GameSpot. To nie jest inwestowanie, twierdzi analitykNotowania GameStop przeżyły ostatnio prawdziwe rynkowe Tornado. Tylko w trakcie jednej sesji, kurs eksplodował o ponad 140%, by potem runąć poniżej ceny otwarcia i ponownie wzbić się na 18% na zamknięciu. Z szaleńczego rajdu zapoczątkowanego przez użytkowników portalu Reddit skorzystał m.in. sam Michael Burry. Weterani giełdy ostrzegają, że to sygnał bańki spekulacyjnej i zalecają ostrożność. Nie brakuje jednak osób, które twierdzą, że lepiej po prostu wsiąść do pociągu na północ i mocno się trzymać.

  • Od początku 2021 roku notowania GameSpot zyskały już 307%
  • Natomiast w całym 2020 roku akcje spółki podrożały o ponad 200%
  • Tymczasem, w trakcie poprzednich 6 lat kurs akcji GameSpot stracił aż 87,5%

Szaleństwo na akcjach GameSpot

Gamestop jest spółka zajmującą się dystrybucją gier, co istotne, w wersjach pudełkowych. Pandemia odcisnęła swoje piętno na finansach firmy, ale o dziwo nie aż tak mocno jak spodziewała się sama spółka, przez co zgromadziła olbrzymie zapasy gotówki. W pewnym momencie było to więcej niż wynosiła kapitalizacja spółki.

Te artykuły również Cię zainteresują
To przyciągnęło uwagę ryzykownych inwestorów, ale jednocześnie także i dużych graczy. Ci drudzy, wspierani opiniami analityków zalecali sprzedaż i shortowanie kursu. Jednak użytkownicy portalu Reddit zrzeszeni w społeczności WallStreetBets, mieli podjąć wyzwanie i wywołać olbrzymi “short squeeze”, którego realizacja miała spowodować gwałtowny wzrost notowań. Jak to możliwe?

Giełdowy roller-coaster na akcjach GameSpot. To nie jest inwestowanie, twierdzi analityk
Notowania GameSpot. Źródło: tradingview.com

Szortujący dany walor, czyli obstawiający spadek jego kursu, tak naprawdę pożyczają akcje, by je sprzedać, a następnie odkupić taniej. W sytuacji odpowiednio wysokiego wzrostu notowań są zatem zmuszeni do pokrycia swojej pozycji i kupna akcji, co powoduje dalszy wzrost notowań.

Plus500

Gdy, szortujących jest naprawdę dużo, a kurs wzrasta, pokrywających pozycje może być tak dużo, że ich wymuszone zakupy spowodują naprawdę gwałtowny rajd waloru w górę. Tak właśnie było w przypadku GameSpot.

Jak twierdzą analitycy S3 Partners, w wyniku wzrostu kursu akcji spółki, od początku tego roku szortujący walor stracili już 3,3 mld dol.

Warto jednak także zwrócić uwagę także na zaangażowanie inwestorów skłonnych do wysokiego ryzyka, którzy po długim rynku byka są kierowani olbrzymią chciwością. Zdaniem wielu ekspertów, to mogą być symptomy początków pękania bańki spekulacyjnej.

Zobacz również: CD Projekt z rekomendacją “kupuj” i z celem na 308 zł. Akcje CDR rosną 2. dzień z rzędu

– Jestem na Wall Street od ponad 20 lat, i nie mogę sobie przypomnieć czegokolwiek tak szalonego jak to, co spotkało GameStop w tym momencie – zaznaczył analityk Loop Capital, Anthony Chukumba.

– To nie jest inwestowanie. – dodał.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena kryptowalut | gpw spółki | waluta euro | gpw notowania | cd projekt notowania | kurs dolara (usd) |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here