Silna deprecjacja na amerykańskim rynku akcji podczas środowej sesji spowodowała, że indeks zmienności CBOE (VIX) nazywany przez analityków Wall Street „indeksem strachu” wzrastał w czwartek o ponad 44% do poziomu 30,00, co jest najwyższym pułapem osiąganym od kwietnia.

W tym samym czasie indeks dolara (DXY), mierzący wartość USD w stosunku do ważonego koszyka walut osuwał się o 0,31%. W środowisku, w którym ludzie obawiają się wzrastającej zmienności dolar zazwyczaj radzi sobie dobrze – szczególnie w stosunku do walut wysokiego ryzyka, takich jak AUD lub CAD. Tym razem sytuacja jest jednak odwrotna i inwestorzy nie mają jasnego wytłumaczenia co jest tego powodem. Widać to między innymi na notowaniach japońskiego jena (bezpiecznej przystani rynku walutowego), który w stosunku do dolara osiągał poziom 112,13, rysując na USD/JPY miesięczne minima.

Na rynku giełdowym S&P500 oraz Dow Jones Industrial Average traciły ponad 3%, Nasdaq natomiast powyżej 4% i co ciekawe spadki nie były napędzane rentownością rynku obligacje. Papiery dłużne osuwały się z siedmioletnich maksimów do poziomu 3,15%.

Indeks strachu z największym jednodniowym wzrostem od lutego

Na wykresie CBOE Volatility Index (VIX) ciężko doszukiwać się wielu podobnych świec jednosesyjnych. Ostatni raz tak silna aprecjacja zmienności miała miejsce na początku lutego kiedy wartość indeksu testowała poziomy 50,00.

Konsolidacja rozpoczęta w maju została skutecznie wybita i analitycy spodziewają się powrotu większej zmienności na rynki giełdowe, jak i walutowe:

Indeks strachu wybija konsolidację
Źródło: Tradingview.com

Co ciekawe wyprzedaż rynków tradycyjnych nie ominęła również kryptowalut. W nocy najpopularniejsze cyfrowe monety osuwały się o kilka procent wymazując z rynku ponad kilkanaście miliardów dolarów łącznej kapitalizacji. Bitcoin w efekcie wybija formację trójkąta, osuwa się pod krótkoterminowe wsparcie 6400 i zmierza w kierunku istotnych dołków na 6100.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here