Flaga Korei Południowokoreański indeks giełdowy KOSPI (Korea Composite Stock Price Index) nie ma dobrych czasów. Po raz pierwszy od roku indeks znajduje się poniżej poziomu 2 tysięcy punktów, przy coraz szybciej spadającym wykresie budzącym znaczne obawy inwestorów. Czy obecny trend spadkowy to już powód do obaw? 


Spadki na południowokoreańskim indeksie giełdowym nabierają tempa – tylko w październiku wykres przekroczył spadki rzędu 14 procent – a w skali roku indeks traci już ponad 20 procent. Spadki na indeksach azjatyckich to żadna nowość dla inwestorów śledzących notowania głównych indeksów giełdowych – jednak takie spadki zaczynają powoli budzić obawy a wszystkie wskaźniki trendu nie pozostają optymistyczne.

Dziś inwestorzy zagraniczni kontynuowali wyprzedawanie koreańskich akcji, pomimo obietnicy regulatora finansowego – Financial Services Commission (FSC) – o przeznaczeniu środków na dalsze inwestycje w spółki technologiczne o małej kapitalizacji, co byłoby naturalnym stymulowaniem dla wartości indeksu.

wykres KOSPI D1 29.10.2018
KOSPI D1 29.10.2018

Z powodu tak mocno przeceniających się cen akcji oraz samego indeksu dziś postanowiono zebrać nadzwyczajne spotkanie giełd i domów maklerskich i w Seulu aby wraz z FSC przedstawić kolejne środki zaradcze wobec sytuacji na rynku. Na spotkaniu wiceprzewodniczący Kim Yong-beom powiedział, że rząd ma zamiar przeznaczyć 440 milionów dolarów na stabilizację rynku akcji – inwestując w niedowartościowane małe spółki technologiczne notowane na indeksie Kosdaq.

Cała operacja stymulowania cen akcji przez urząd Financial Services Commission ma odbyć się w ścisłej współpracy z koreańskim Urzędem Nadzoru Finansowego oraz Koreańską Giełdą Papierów Wartościowych. Takie przedsięwzięcia pokazują tylko jak krytyczna sytuacja jest obecnie na azjatyckim rynku akcji – które wpływają w dużym stopniu na kreowaniu ruchów również na głównych indeksach amerykańskich oraz europejskich.

Spadki na rynkach azjatyckich to głównie dalsze obawy związane z przedłużającym się sporem handlowym z Stanami Zjednoczonymi oraz niepewną sytuacją co do dalszych perspektyw Chińskiej gospodarki. Widmo wojny handlowej oraz stale narastające obawy co do dalszego jej rozwoju sprawiają, że wszystkie giełdy – nie tylko Chińskie, przechodzą teraz bardzo trudny okres a wspominany już indeks KOSPI znalazł się poniżej poziomu 2 tysięcy punktów pierwszy raz.. od 22 miesięcy.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here