Naga Markets webinar


Inwestorzy z Wielkiej Brytanii nie mogą zaliczyć tego roku do udanych. Ciągnące się widmo Brexitu i ryzyko niekorzystnej umowy handlowej z Unią ciąży na funcie brytyjskim i całej gospodarce. Od maja brytyjskie akcje odnotowują silną przecenę, a obecnie indeks FTSE 100 znajduje się poniżej szczytów z 1999 roku.


Brexit ciąży na brytyjskiej gospodarce

Indeks FTSE 100 (UK100) w środę zamknął się poniżej poziomu z końca 1999 roku i kontynuuje spadki podczas czwartkowej sesji otwierając się silną luką w dół. Indeks spadł dziś aż o 2.7 procent, co jest największym spadkiem od 24 czerwca 2016 r., dzień po referendum w sprawie Brexitu.

Giełda UK wymazuje 18 lat zysków w obliczu Brexitu
stooq.pl

Ponowna wyprzedaż globalnych akcji wywołuje presję na akcjach brytyjskich. Dodatkowo inwestorzy obawiają się o pozycję premier Theresy May. Wynik wczorajszego głosowania 311-293 pokazuje, że pani premier już pierwszego dnia straciła w Izbie Gmin trzy bardzo ważne głosy, co jedynie podkreśla słabość jej obecnej pozycji podczas próby ratyfikowania ugody, którą udało się jej zawrzeć podczas negocjacji w Unii Europejskiej.

Mark CarneyJeśli Wielka Brytania nie wypracuje korzystnej umowy z Unią Europejską przed Brexitem, ceny żywności mogą wzrosnąć nawet o 10 proc. – apeluje Mark Carney. Podwyżki te miałyby być spowodowane z jednej strony osłabieniem funta, a z drugiej cłami nałożonymi na produkty spożywcze oraz wyższymi kosztami prowadzenia kontroli granicznej po Brexicie.

Zobacz również: Funt nie nadaje się do tradingu – analiza kursu GBP/USD

Jeszcze w maju bieżącego roku brytyjskie akcje osiągnęły rekordowy poziom, napędzany spadkiem funta brytyjskiego. Zysk z FTSE 100 pomiędzy końcem 1999 roku, a tegorocznym szczytem z 22 maja to niewiele ponad 14 procent. Dla porównania amerykański indeks S&P 500 w tym okresie wzrósł aż o 86 procent.Coinquista

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here