Naga MarketsJacek Brzeski
Jacek Brzeski (redaktor Polsat News) zaprasza na kolejny odcinek z serii Artyści Rynków

Obok giełdowego optymizmu nie da się przejść obojętnie. Indeksy amerykańskie – S&P 500, Nasdaq 100 i DJIA – rysują historyczne maksima, a optymizm przelewa się również na Europę gdzie niemiecki DAX i polski WIG20 testują kilkumiesięczne szczyty. Indeks fear and gread pokazuje jednak, że rynek wypełnia ekstremalna chciwość co może skończyć się dynamiczniejszą korektą, twierdzi Maciej Leściorz z CMC Markets. Więcej na temat obecnej kondycji światowych giełd w najnowszej odsłonie programu Artyści Rynków emitowanego na antenie Comparic24.tv, którego prowadzącym jest znany z Polsat News, Jacek Brzeski.


O czym usłyszysz w najnowszych Artystach Rynków?

  • Szczytowy optymizm na rynkach – indeks Fear and Gread
  • WIG20 – wzrosty przy zadowalających obrotach
  • Wyniki spółki Walt Disney i premiera serwisu Disney+
  • Aramco – największy debiut w historii już w grudniu
  • Huśtawka na rynku ropy naftowej

S&P 500 i amerykańskie parkiety napędzane polityką FEDu i wojną handlową

W zeszłym tygodniu indeks S&P 500 podchodził niemal pod poziom 3100 pkt., wybijając rekordowe maksima, Dow Jones Industrial Average (DJIA) w okolice 27800 pkt., natomiast technologiczny Nasdaq 100 w okolice 8270 pkt. Listopad przebiega pod dyktando nieprzerwanych wzrostów, które zapewnia silny rynkowy optymizm wynikający z obecnej polityki Rezerwy Federalnej (FED) oraz oczekiwań co do zawarcia porozumienia handlowego pomiędzy USA i Chinami.

„Na rynku widać bardzo duży optymizm wywołany obniżką stóp procentowych przez FED oraz zapewnieniami, że umowa handlowa pomiędzy USA i Chinami jest coraz bliżej. Inwestorzy chcą oglądać dalsze wzrosty i nic nie jest w tym momencie zaburzyć byczych scenariuszy” – komentuje Maciej Leściorz z CMC Markets.

indeksy USA
Stopa zwrotu amerykańskich indeksów giełdowych od początku roku. Na przedzie Nasdaq zarabiający ponad 31%.

Leściorz zwraca jednocześnie uwagę na ciekawy wskaźnik autorstwa CNN o nazwie Fear and Greed Index, czyli wskaźnik strachu i chciwości, który znalazł się na historycznych szczytach wskazując ekstremalną chciwość rynkową. Indeks bierze pod uwagę ilość spółek amerykańskich znajdujących się na rocznych maksimach, stosunek rosnących do spadkowiczów oraz łączny obrót na poszczególnych parkietach. W zeszłym tygodniu wskaźnik osiągał poziom 91 punktów, miesiąc temu znajdując się 61 punktów niżej i sugerując rynkowy strach:

fear and greed
Źródło: CNN

Ostatni raz tak dużą rynkową chciwość obserwowano w 2017 roku. W tym momencie część analityków zakłada podejście S&P 500 w okolice 3200 pkt., na uwadze należy mieć jednak ryzyko silniejszej korekty spadkowej.

Indeks WIG20 korzysta ze światowego optymizmu i zyskuje 6%

Amerykańskie wzrosty przelewają się na rynek w Europie. Niemiecki DAX jest najsilniejszy od początku 2018 roku zyskując 27% od stycznia roku bieżącego. Co prawda WIG20 nie może liczyć na tak dobrą dynamikę, jednak od sierpniowych minimów rośnie o niemal 12%, a w skali ostatniego miesiąca o około 6%.

„Indeks WIG20 zaczął się ogrzewać w cieple rynków globalnych, na pewno kapitał zagraniczny napłynął na giełdę, co widać nie tylko po wzrostach, ale i po obrotach. Przez ostatnie miesięcy te rzadko przekraczały miliard złotych, a wybicie ważnego oporu z zeszłego tygodnia miało miejsce właśnie przy wyższym wolumenie, który został osiągnięty po raz pierwszy od niemal dwóch miesięcy. W efekcie, wzrosty mogą mieć dłuższy charakter” – wyjaśnia Leściorz.

WIG20 zdaniem dyrektora CMC Markets może nadal zyskiwać, zagraniczny kapitał skupia się bowiem na polskich blue chipach, jednak mniejsze spółki pozostaną w cieniu. W zeszłym tygodniu indeks testował najwyższe poziomy od początku sierpnia.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here