Naga MarketsGiełda Papierów Wartościowych uruchomiła segment spółek rodzinnychNiemal połowa firm notowanych na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) to spółki rodzinne. Z myślą o nich GPW uruchomiła specjalny segment spółek rodzinnych. Znalazło się w nim 178 emitentów z Głównego Rynku GPW. Średnia kapitalizacja spółek z tego segmentu wynosi 835 mln zł. Najwięcej firm rodzinnych jest wśród przedstawicieli branż: nieruchomości, inwestycji oraz odzieżowej i obuwniczej.

GPW  z myślą o spółkach rodzinnych uruchomiła segment spółek rodzinnych

– Giełda kojarzy się nam z globalnymi inwestorami, którzy inwestują w najpłynniejsze spółki na parkiecie, takie jak: banki, spółki technologiczne, firmy z obszaru energii bądź surowców. Tak naprawdę solą giełdy są przedsiębiorstwa, których właścicielami są rodziny. Specyfiką GPW jest to, że firm rodzinnych na warszawskim parkiecie jest relatywnie dużo. – powiedział  Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW, w cotygodniowym „Wideokomentarzu GPW” zamieszczonym na oficjalnym kanale Giełdy w mediach społecznościowych.– Wynika to z naszej historii, czyli eksplozji kapitalizmu w latach 90-tych, kiedy przedsiębiorcy z firm rodzinnych zwrócili się na giełdę po to, by pozyskać kapitał na dalszy rozwój swoich przedsięwzięć – dodał Prezes Zarządu GPW.

Postanowiliśmy wzmocnić postrzeganie firm rodzinnych na naszym parkiecie poprzez współpracę z Inicjatywą Firm Rodzinnych i stworzenie segmentu specjalnie dedykowanego firmom rodzinnym, gdzie będzie można inwestować w spółki, które mają dwa najlepsze elementy z dwóch różnych światów. Z jednej strony jest to rodzina troszcząca się o dorobek swojego życia. Z drugiej strony inwestorzy, którzy pomagają tym firmom rosnąć szybciej niż konkurencja – skomentował.

Kwalifikacji spółek do segmentu dokonano zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej. Według nich spółka giełdowa jest firmą rodzinną jeżeli osoba, która założyła albo przejęła firmę, wraz z jej rodziną i zstępnymi posiadają łącznie co najmniej 25% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy tej spółki.

Listę spółek rodzinnych można znaleźć w dedykowanej temu segmentowi zakładce na stronie internetowej GPW.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowanie ropy | asseco notowania | bank handlowy notowania | kurs eur/usd | kernel akcje | euro/usd | kurs alior |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here