Naga Markets

Giełda kryptowalutowa Coinbase w obliczu dochodzenia SEC. Chodzi o kryptowalutyCoinbase Global Inc. – jedna z największych giełd kryptowalut na świecie – znalazła się w obliczu dochodzenia mającego sprawdzić, czy we właściwy sposób pozwalała Amerykanom handlować cyfrowymi aktywami, które powinny być zarejestrowane jako papiery wartościowe, wynika z informacji Bloomberga powołującego się na „trzy osoby zaznajomione ze sprawą”.

  • Anonimowi informatorzy twierdzą, że SEC coraz pilniej przygląda się giełdzie Coinbase i może wkrótce wszcząć dochodzenie w jej sprawie
  • W Stanach Zjednoczonych trwa dyskusja, czy kryptowaluty powinny być co do zasady regulowane jak inne papiery wartościowe
  • Coinbase obecnie oferuje Amerykanom ponad 150 tokenów do handlu, z czego spora część – przynajmniej zdaniem SEC – to właśnie papier wartościowy
  • Inwestuj w kryptowaluty w formie CFD razem z brokerem Plus500. Już teraz załóż rachunek!

SEC coraz pilniej przygląda się Coinbase

Kontrola amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) nad Coinbase wzrosła od czasu, gdy platforma rozszerzyła liczbę tokenów dostępnych na swojej platformie, powiedziały dwie osoby, które poprosiły o anonimowość, ponieważ dochodzenie nie zostało jeszcze publicznie ujawnione.Sonda przeprowadzona przez jednostkę wykonawczą SEC poprzedza dochodzenie agencji w sprawie domniemanego insider tradingu, który doprowadził regulatora w zeszłym tygodniu do pozwania byłego menedżera Coinbase i dwóch innych osób.

– Jesteśmy pewni, że nasz rygorystyczny proces staranności – proces, który SEC już przejrzał – utrzymuje papiery wartościowe poza naszą platformą i czekamy na zaangażowanie regulatora w tej sprawie – powiedział dyrektor prawny Paul Grewal na Twitterze.

Waszyngton stara się wymusić na amerykańskich regulatorach, aby Ci mocniej regulowali kryptowaluty. Stało się to medialnym tematem w momencie, gdy cyfrowe aktywa osunęły się o nawet 90% od historycznych maksimów, wymazując setki miliardów dolarów rynkowej wartości.

Przewodniczący SEC Gary Gensler skupia się w swoich działaniach na platformach handlowych i argumentuje, że powinny one zrobić więcej, aby chronić inwestorów detalicznych.

Spór o kryptowaluty w Stanach Zjednoczonych

Jako największa amerykańska giełda kryptowalutowa Coinbase pozwala Amerykanom handlować ponad 150 tokenami. Jeśli te produkty zostałyby uznane za papiery wartościowe, firma musiałaby zarejestrować się jako giełda zgodnie z przepisami SEC, które dotyczą platform obracających również tradycyjnymi aktywami.

Coinbase wielokrotnie spierał się z agencją nad tym, jak ta nadzoruje branżę, a firma w zeszłym tygodniu wezwała SEC do zaproponowania bardziej przejrzystych zasad. Tymczasem, po stosowaniu stosunkowo ostrożnego podejścia przez lata i oferowaniu jedynie ograniczonej liczby kryptowalut, Coinbase w ostatnim czasie dodał ich zdecydowanie więcej.

NED

W USA toczy się debata czy kryptowaluty powinny być klasyfikowane jako papiery wartościowe, czy jako towary (commodities). Może dojść do tego, że w zależności od swoich cech charakterystycznych będą identyfikowane na dwa różne sposoby co dodatkowo spowoduje, że będą regulowane przez dwie różne instytucje: SEC oraz CFTC.

Oskarżenia o insider trading

Napięcie wzrosło jeszcze bardziej 21 lipca, gdy SEC oskarżył jednego z byłych pracowników firmy o naruszenie zasad dotyczących insider-tradingu za sprawą wycieku informacji. Pracownik chciał pomóc swojemu bratu i przyjacielowi w zakupie tokenów tuż przed ich notowaniem na platformie. Chociaż agencja nie oskarżyła Coinbase o niewłaściwe postępowanie, SEC ustalił, że dziewięć z dziesiątek cyfrowych tokenów, którymi handlowali mężczyźni, było papierami wartościowymi – w tym siedem, które są notowane bezpośrednio na Coinbase..

W odpowiedzi Coinbase umieścił na swoim blogu wpis zatytułowany: “Coinbase nie notuje papierów wartościowych. Koniec historii.” Grewal wskazał, że Departament Sprawiedliwości zdecydował się nie wnosić zarzutów dotyczących oszustw w zakresie papierów wartościowych, pomimo przeglądu tych samych dokumentów, których dokonał SEC. Powiedział również, że przed wprowadzeniem tokenów na listę Coinbase analizuje, czy dane aktywo może być uznane za papier wartościowy i “rozważa również aspekty zgodności z przepisami i bezpieczeństwa informacji dotyczące danego aktywa.”

Dochodzenia prowadzone przez jednostkę wykonawczą SEC mogą doprowadzić do tego, że regulator pozwie firmy lub wybrane osoby.


W kryptowaluty w formie CFD możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż konto i zacznij trading!

CHCĘ HANDLOWAĆ W CFD NA KRYPTOWALUTY

77% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Kryptowaluty i przepisy sprzed 80 lat

Coinbase, który wszedł na giełdę w zeszłym roku, wcześniej przyznał, że spotkał się ze wzmożoną kontrolą ze strony regulatora. W swoim raporcie o dochodach za pierwszy kwartał firma powiedziała, że “otrzymała wezwania śledcze od SEC o dokumenty i informacje na temat niektórych programów dla klientów, operacji i planowanych przyszłych produktów, w tym stabilnych monet i produktów generujących zyski”.

Aby zdecydować, czy aktywo cyfrowe jest papierem wartościowym, SEC stosuje test prawny, który bazuje na decyzji Sądu Najwyższego USA z… 1946 roku. Zgodnie z tymi ramami agencja uważa, że tokeny cyfrowe generalnie znajdują się pod nadzorem SEC, gdy wiążą się z inwestorami powierzającymi pieniądze w celu finansowania firmy z zamiarem czerpania korzyści z wysiłków kierownictwa organizacji.

Gensler od dawna argumentował, że wiele kryptowalut podlega jurysdykcji regulatora i że firmy oferujące je powinny zarejestrować się w jego agencji, czyli SEC. Jednak SEC w większości przypadków nie wyjaśnił konkretnie, które monety są papierami wartościowymi, a to giełdy decydują o tym, czy umieścić dane aktywo na liście. Operatorzy platform starają się unikać oferowania tych uznanych za papiery wartościowe, ponieważ może to wywołać konieczność wprowadzenia dodatkowych zasad ochrony inwestorów detalicznych, które zdaniem niektórych nie mają zastosowania na tym specyficznym rynku.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: usd notowania | ciech kurs akcji | orlen akcje kupno | kurs 11bit | notowania kghm | aktualny kurs korony norweskiej | akcje cdr |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułSilniejszy złoty nie przełożył się na lepsze zachowanie GPW. Indeks WIG20 kontynuuje konsolidację
Następny artykułRyvu Therapeutics powołuje dwóch zagranicznych menedżerów do zarządu spółki
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here