Naga MarketsKryptowaluty Bitcoin, Ethereum, Ripple, PoloniexAmerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) nałożyła karę finansową na giełdę kryptowalut – Poloniex. Z wydanego komunikatu prasowego wynika, że platforma ta handlowała niezarejestrowanymi aktywami cyfrowymi mającymi formę kontraktów inwestycyjnych te zaś w oczach rządowej agencji są niczym innym, jak papierami wartościowymi. Ten błąd kosztował krypto giełdę ponad 10 mln USD. Platforma ta nie przyznała się, ani też nie odparła zarzutów, zapewniła jednak, iż ureguluje należność.

  • Według SEC Poloniex handlował niezarejestrowanymi papierami wartościowymi od lipca 2017 r. do listopada 2019 r.
  • Amerykańska agencja rządowa nałożyła na tę giełdę karę, która łącznie wyniosła około 10,4 mln USD
  • Kryptowalutowa platforma przystała na ugodę, nie przyznając się do błędu, ani też nie zaprzeczając zarzutom
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Poloniex zapłaci ponad 10 mln USD kary

Amerykański regulator poinformował w poniedziałek, że kryptowalutowa giełda Poloniex zgodziła się uregulować karę finansową nałożoną za złamanie przepisów dot. papierów wartościowych. W jego opinii platforma ta dopuściła się handlu cyfrowymi aktywami, mającymi formę kontraktów inwestycyjnych w okresie od lipca 2017 r. do listopada 2019 r. Oferta ta była skierowana m.in. do amerykańskich inwestorów. Według SEC Poloniex powinien zarejestrować się, jako krajowa giełda papierów wartościowych, czego wówczas nie zrobił. Kierowniczka działu ds. cybernetyki – Kristina Littman podkreśliła, iż platforma ta przełożyła zwiększone zyski nad przepisy federalne, których powinna przestrzegać.

Poloniex próbował obejść reżim regulacyjny ustanowiony przez SEC, mający zastosowanie do każdego rynku łączącego kupujących i sprzedających papiery wartościowe, niezależnie od zastosowanej technologii. dodała.

Choć krypto giełda zgodziła się na uiszczenie kary, nie potwierdziła swojego błędu, ani też nie zaprzeczyła, że takowy popełniła. Łącznie ma do zapłaty ponad 10 mln USD 8,48 mln USD grzywny, 1,5 mln USD kary cywilnej, a także 403 tys. USD odsetek wstępnych. 

W lutym 2018 r. Poloniex zostało przejęte przez Circle Internet Financial Ltd. Rok później spółka ta sprzedała tę platformę, tracąc na inwestycji blisko 157 mln USD. Należy przy tym podkreślić, iż nie jest ona stroną ugody zawartej między SEC a wyżej wskazaną giełdą kryptowalutową. 

Kryptowaluty „Dzikim Zachodem” w oczach SEC

Na początku obecnego miesiąca Gary Gensler sprawujący funkcję przewodniczącego SEC podkreślił, że organ, na którego czele stoi będzie starał się regulować sektor kryptowalutowy w maksymalnie możliwym zakresie. 

Były bankier inwestycyjny nie ma pozytywnego zdania o wirtualnych aktywach. Podczas swojego przemówienia określił je mianem „oszustw i nadużyć”. Zapowiedział jednocześnie, że amerykańska agencja rządowa zwiększy swoją aktywność w zakresie nadzorowaniu platform kryptowalutowych oraz stablecoinów. 

invest

Przewodniczący SEC zaznaczył, iż inwestorzy wchodzący na ten ’’niepewny’’ rynek nie mają zapewnionej wystarczającej ochrony, przyrównując go do Dzikiego Zachodu. Oznajmił on również, że w interesie giełd leży to, aby skonsultowały się z amerykańską niezależną agencją państwową w sprawie tego, czy aktywa, którymi handlują, kwalifikują się jako papiery wartościowe.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here