Naga MarketsHaker infekujący sprzętGiełda kryptowalut Cryptopia straciła w wyniku niedawnego ataku hakerskiego około 16 mln USD – a nie 2,5 miliona USD, jak pierwotnie sądzono. Analizy dokonała firma Elementus.


Kwota 16 milionów dolarów obejmuje jedynie tokeny ethereum i ERC-20.

Masowa kradzież

Według Elementus, atakujący kradli środki giełdy i jej klientów aż przez pięć dni. Pełną listę skradzionych tokenów z ich wartościami prezentujemy poniżej:

tabela skradzionych tokenów
Źródło: Elementus

Po przeniesieniu tych środków z Cryptopii, hakerzy zdecydowali się na przesyłanie ich małymi transzami na inne giełdy:

tabela - przesylanie środków z cryptopii
Źródło: Elementus

To, co czyni ten incydent szczególnie niepokojącym, to fakt, że, w przeciwieństwie do innych takich kradzieży, jego sukces nie wynikał z odnalezienia przez hakerów luki w kodzie  platformy, ale uzyskania bezpośredniego dostępu do aż 76 000 portfeli użytkowników. Innymi słowy, atakujący znaleźli jakiś sposób na uzyskanie tysięcy prywatnych kluczy użytkowników Cryptopii!

Elementus wskazuje też na to, że o ile zazwyczaj takie akcje to wyścig z czasem, tym razem napastnicy wydawali się być spokojni i bez pośpiechu, metodycznie ściągali fundusze z giełdy przez pięć dni. To wręcz rekordowo długo. W tym okresie Cryptopia w zasadzie nic nie robiła. Wyglądało to tak, jakby całkowicie utraciła władze nad portfelami.

Jeśli to prawda, informację dla rynku kryptowalut są bardzo złe. Może to oznaczać, że hakerzy odnaleźli nowy sposób na napadanie na giełdy cyfrowych walut. Ostatnie wydarzenie jest bezprecedensowym naruszeniem bezpieczeństwa, które uniemożliwia interwencję giełdy. Istnieje jednak też inne podejrzenie. Mianowice atak był może przeprowadzony z wewnątrz firmy np. przez nieuczciwego pracownika czy wspólnika. Dzisiaj trudno jest to jednoznacznie stwierdzić.

Sprawę przejęła policja. Ponoć w śledztwie pomaga międzynarodowa społeczność kryptowalut. Funkcjonariusze przesłuchali też zarząd i personel giełdy.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Atak na Cryptopię zapewne przejdzie do historii kryptowalut podobnie jak upadek Mt.Gox – niegdyś największej platformy do handlu cyfrowymi walutami, która również upadła w wyniku działań cyber-przestępców. Równie przerażającym atakiem był incydent związany z japońską giełdą Coincheck, który miał miejsce w zeszłym roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here