Naga MarketsPo zimnym prysznicu, jakiego doświadczył Facebook wraz członkami konsorcjum odpowiedzialnego za globalną walutę cyfrową Libra w postaci krytyki ze strony regulatorów, prawodawców oraz polityków z całego świata, w tym zapowiedzi ze strony ministra finansów Francji o niedopuszczeniu do uruchomienia projektu na terenie Unii Europejskiej, coraz częściej mówi się o małym prawdopodobieństwie wystartowania Libry w zapowiadanym pierwotnie terminie, czyli pierwszym kwartale przyszłego roku. Co ciekawe, jedna z giełd krypotwalut, CoinFLEX wprowadziła w swojej ofercie instrument pochodny, którego cena odzwierciedla prawdopodobieństwo startu Libry do końca 2020 roku.


Kontrakty futures na nie istniejącą jeszcze kryptowalutę

O giełdzie CoinFLEX stało się głośno w związku z wprowadzonym przez nią handlu na kontraktach terminowych na Bitocoina rozliczanych fizycznie w tej kryptowalucie, podobnie jak w przypadku giełdy Bakkt. Instrument pochodny na Librę będzie działał w ten sposób, że w przypadku, gdy dojdzie do jej emisji do 30 grudnia 2020 roku, inwestorzy otrzymają dostawę tej kryptowaluty w formie fizycznej. W przeciwnym wypadku stracą całą zainwestowaną kwotę.

Pierwotna cena jednego kontraktu na Librę wyniesie 30 centów, co równa się mniej więcej obecnemu prawdopodobieństwu na to, że projekt wystartuje w powyższym terminie i co było przedmiotem uprzedniej dyskusji z inwestorami i traderami. Kontrakty zostaną wyemitowane w ksperymentalnym trybie tzw. pierwotnej oferty na kontrakty futures (Initial Futures Offering – IFO) w dniu 24 października. Inwestorzy, którzy nie zakupią kontraktów w ramach IFO, będą mogli je nabyć na giełdzie po cenie ustalonej przez graczy rynkowych.

CEO CoinFLEX, Mark Lamb wyraził nadzieję, że uruchomienie kontraktów futures na Librę przyciągnie nowych inwestorów na giełdę oraz zwiększy ogólne obroty. Zwrócił także uwagę na duże znaczenie projektu Libra jeśli chodzi o dostarczenie usług finansowych dla osób nie mających do nich dostępu oraz dla wartości samego Facebooka.

„Libra jest istotna dla świata krypto gdyż części świata, które swym zasięgiem chce objąć Facebook są często obszarami gdzie brakuje usług bankowych lub są one na niewystarczającym poziomie, więc jeśli Facebook może działać w tych częściach świata jako punkt dostępu do kryptowaluty, zmieni to globalne środowisko w zakresie kryptowalut. […] (Libra) ma ogromny wpływ na wartość Facebooka jako firmy a także na ceny oraz znaczenia aktywów krypto.”

Co o dacie startu Libry mówią jej twórcy?

Marc Zuckerberg zapytany w zeszłym miesiącu czy projekt Libra ruszy w roku 2020, udzielił mało precyzyjnej odpowiedzi stwierdzając, iż „rzecz jasna chcemy ruszyć niedługo w pewnym momencie” oraz że nie chciałby by „realizacja zajęła wiele lat” a także że „obecnie skupiam się na tym, by mieć pewność, że zrobimy to w prawidłowy sposób”.

Z kolei David Marcus stojący na czele Calibry – podmiotu zależnego od Facebooka, odpowiedzialnego za finansową stronę projektu, w tym przygotowanie portfela do nowej waluty cyfrowej, obstaje przy zaplanowanej oficjalnie dacie. Natomiast dyrektor naczelny ds. operacyjnych (COO) Stowarzyszenia Libra Bertrand Perez stwierdził, iż termin startu projektu uzależniony jest of rozmów z regulatorami.


Tanie i szybkie wpłaty EUR. Księgowanie max, do 3h! To możliwe dzięki ofercie CoinDeal!  Sprawdź!.
tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here