Giełda Bitcoin Mt. Gox

W swoim czasie największa światowa giełda Bitcoinów i innych kryptowalut. Jest przykładem tego jak niebezpieczny może być rynek wirtualnych monet, kiedy platformy wymiany nie są odpowiednio zabezpieczone. Obecnie w fazie upadłościowej, na całym świecie toczą się postępowania sądowe o odszkodowania – z giełdy wykradziono zdecydowaną większość zdeponowanych środków i do dzisiaj nie udało się ich odzyskać,.

Mt. Gox powstało w 2010 roku w Tokio. Pierwsze transakcje realizowane były od lipca tego samego roku a już trzy lata później giełda obsługiwała 70% obrotu całego rynku! Niespodziewanie w lutym 2014, przedsiębiorstwo zawiesiło handel, zablokowało możliwość wypłaty środków i następnie zamknęło stronę internetową. Po kilku tygodniach ciszy cały świat dowiedział się, że zdeponowane środki zostały wykradzione, a Mt. Gox rozpoczął procesy upadłościowe. Śledczy ustalili, że w wyniku zajścia zniknęło około 850 tysięcy BTC wycenianych ówcześnie na 450 milionów dolarów. O ile niespełna 200 tysięcy monet zostało „znalezionych” w prywatnym portfelu właściciela giełdy to zniknięcie pozostałych – kradzież, oszustwo, błędy techniczne, lub kombinacja tych czynników – nadal jest niejasne.

Kryzys BTC winą Marka Karpelesa?

Od kilku miesięcy imię i nazwisko Marka Karpelesa nie schodzi z ust inwestorów kryptowalutowych – szczególnie tych, którzy korzystali z usług Mt. Gox. Pan Karpeles pełnił rolę prezesa giełdy i odpowiedzialny był za jej międzynarodowy sukces.

Działania, które miały miejsce od początku 2014 roku doprowadziły jednak do jej ostatecznego zamknięcia i wywołały największy kryzys na rynku Bitcoina w historii – cena z poziomów powyżej 1000 dolarów spadła kilkukrotnie, ocierając się o historyczne dołki.

Karpeles został właścicielem 88% udziałów MtGox w 2011 roku – potrzebował zaledwie dwóch lat, aby tokijska giełda kryptowalut stała się najpopularniejszą, będącą monopolistom branży.

Strona internetowa: https://www.mtgox.com/