Giełda Bitcoin BTC-e

Powstała w 2011 roku giełda BTC-e to jedna z najstarszych i najbardziej popularnych giełd na rynku kryptowalutowym. Niestety jej działalność nie trwała jednak zbyt długo. 25 lipca 2017 roku giełda “zniknęła” z sieci. Początkowo przedstawiciele BTC-e zapewniali, że to tylko rzekoma awaria, która może potrwać 5-10 dni. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że w tym samym czasie w północnej Grecji aresztowano 38-letniego obywatela Rosji, Aleksandra Vinnika a FBI zajęło serwery giełdy. Vinnik, który powiązany był z giełdą BTC-e został oskarżony o wykorzystywanie giełdy do prania brudnych pieniędzy.

Według szacunków władz amerykańskich na tej platformie od 2011 roku, wyprano co najmniej 4 mld dolarów. Środki te służyć miały do różnego rodzaju przestępstw, począwszy od ataków hackerskich aż po przemyt narkotyków.

Giełda BTC-e bez wątpienia była dość specyficznym podmiotem. Jej właścicielem był Rosjanin. Spółka odpowiedzialna za giełdę zarejestrowany była natomiast na Cyprze a same serwery znajdowały się w Bułgarii. Giełda zapewniała więc bardzo dużą anonimowość.