Giełda Bitcoin BTC China

Posiadająca swoją główną siedzibę w Szanghaju giełda BTC China jeszcze w grudniu 2013 roku uznawana była za największą pod kątem wolumenów na całym świecie. Obecne regulacje Banku Ludowego Chin silnie ograniczające handel kryptowalutami wpłynęły jednak na zmniejszenie jej popularności i ekspozycji na rynku.

Giełda powstała w czerwcu 2011 roku i była pierwszym tego typu podmiotem, który umożliwiał wymianę Bitcoinów – o ile większość obecnych klientów pochodzi z Azji, to początkowo (gdy w Europie i Ameryce giełdy dopiero powstawały) BTC China przyciągał ogromną ilość inwestorów z różnych części świata.

BTC China oferowała głównie możliwość kupna i sprzedaży Bitcoina (BTC) oraz Litecoina (LTC). Oprócz nich dostępny był także blockchain Bitcoin Cash (BCC) oraz Ethereum (ETH). Wszystkie wyceny podawane były w juanach – średni wolumen wynosił natomiast 4,5 tysiąca Bitcoinów dziennie.

Giełda nie pobierała prowizji od wpłat w CNY, BTC oraz LTC. Brak także opłat transakcyjnych. Prowizje pobierane były natomiast od wypłat.

Kontrowersje i blokady PBOC

Dynamiczny rozwój BTC China został zastopowany przez chiński rząd oraz bank centralny, które w grudniu 2013 roku podjęły zdecydowane kroki zmierzające w stronę blokady Bitcoina. 30 stycznia 2014 roku giełda została zmuszona do zaprzestania akceptowania depozytów w chińskim juanie – było to efektem wydanego przez PBOC komunikatu. Bank Ludowy Chin nałożył na banki zakaz prowadzenia operacji w wirtualnych walutach – cała instytucjonalna część rynku cyfrowych monet w Chinach została więc zablokowana.

Z dniem 30 września 2017 roku pod presją chińskiego rządu, giełda BTC China wstrzymała handel, a tym samym przestała obsługiwać klientów z Państwa Środka. Takie działanie chińskiego regulatora podyktowane jest względami bezpieczeństwa.

Strona internetowa giełdy: https://www.btcchina.com