Giełda Bitcoin Bitstamp

Funkcjonująca od 2011 roku Giełda Bitcoina, w lutym 2014 roku została uznana za największą i najpopularniejszą w świecie wirtualnych walut – pod kątem wolumenów handlowych. Przedsiębiorstwo zarządzające giełdą prowadzi swoją działalność w Wielkiej Brytanii. Jednym z zarządzających Bitstampem jest Nejc Kodric – doskonale znany społeczności BTC – odpowiada bowiem za rozwój i popularyzację wirtualnej monety.

Przedsiębiorstwo powstało jako skupiająca się na europejskim użytkowniku alternatywa dla dominującej ówcześnie giełdy Mt. Gox. Na dzień dzisiejszy giełda umożliwia wymianę EUR, USD, Bitcoin (BTC), Ripple (XRP), Litecoin (LTC) oraz Ethereum (ETH).

Przedsiębiorstwo ubiegało się o uzyskanie licencji angielskiego organu regulującego rynku finansowe FCA – zostało jednak poinformowane, że Bitcoin jako taki nie zalicza się do walut i nie musi być poddany krajowym regulacjom. Bitstamp chcąc zwiększyć jednak swoją wiarygodność wprowadził własne regulacje i od każdego użytkownika wymaga przesłania kopii dokumentów w celu potwierdzenia tożsamości i miejsca zamieszkania.

Pierwsza licencjonowana giełda BTC w UE

Po dwóch latach starań giełda Bitstamp poinformowała, iż otrzymała licencję Komisji Nadzoru Sektora Finansowego w Luksemburgu stając się tym samym pierwszą na świecie giełdą kryptowalut zatwierdzoną przez rządową instytucję. Licencja Bitstamp ma zastosowanie we wszystkich 28 państwach członkowskich UE, zapewniając wszystkim europejskim klientom solidną, bezpieczną platformę handlu kryptowalutami.

Statystyki giełdy

Depozyty w Bitstamp są całkowicie darmowe, wypłata środków obarczona jest natomiast prowizją w wysokości 0,9 euro. Transfer środków odbywać może się w euro, dolarach lub funtach i każda transakcja pomiędzy użytkownikami giełdy obarczona jest opłatami manipulacyjnymi w wysokości 0,20% ogólnej kwoty. Giełda działa 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu i daje możliwość przeprowadzania natychmiastowych transakcji.

Bitstamp jest trzecią największą giełdą BTC. Odpowiada ona za 11,5% wszystkich obrotów BTC. Średni, dzienny wolumen Bitstamp wynosi niemal 12 tysięcy BTC.

Strona internetowa giełdy: www.bitstamp.net