Giełda Bitcoin Bitfinex

Bitfinex to młoda giełda, przyciąga ogromną ilość nowych inwestorów i generuje bardzo wysokie wolumeny w przeciągu każdego dnia. To największa i najbardziej zaawansowana giełda na świecie. Platforma wymiany jest własnością przedsiębiorstwa iFinex, zlokalizowana w Tajwanie.


Statystyki rynkowe

Dwudziestoczterogodzinne wolumeny Bitfinex jeżeli chodzi o BTC wynoszą w uśrednieniu 42,5 tysiąca Bitcoinów. W przypadku LTC ponad 425 tys Litecoinów. Warto jednocześnie zauważyć, że Bitfinex słynie z bardzo korzystnej wyceny Bitcoina w porównaniu do pozostałych dużych giełd. Zazwyczaj cena BTC i innych kryptowalut jest o kilka procent wyżsa niż w Bitstampie, BTC-e oraz BTC China.

Dokładne statystki prezentowane są na stronie: https://www.bitfinex.com/stats

Dostępne kryptowaluty na platformie:

Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Ethereum Classic, Zcash, Monero, Dash, Ripple, IOTA, EOS, Santiment, OmiseGO, Bcash, NEO, ETP, Qtum, Aventus, Eldo, Bitcoin Gold, Streamr.

Jak to działa?

Bitfinex oferuje trzy podstawowe funkcje i trzy różne typu portfeli spójnie ze sobą współpracujące:

Wymiana bitcoinów – całość działa dokładnie tak samo jak na każdej innej platformie wymiany. Inwestorzy składają swoje oferty kupna lub sprzedaży – jeżeli algorytm dopasuje ze sobą zlecenia złożone przez kupującego i sprzedającego wtedy transakcja jest realizowana.

Margin trading – opcja ta pozwala na pożyczenie środków od dostawców płynność w celu handlu Bitcoinami. Przykładowo chcąc otworzyć długą pozycję o wartości 10 bitcoinów liczymy na to, że cena idzie w górę. System pożycza więc w naszym imieniu 10 BTC przemnożoną przez notowaną w danej chwili wartość w dolarach amerykańskich. Po zamknięciu pozycji środki są oddawane, a oprócz tego naliczana jest opłata manipulacyjna i prowizja.

Wygląd platformy Bitfinex

Dostarczanie płynności – usługa dostarczania płynności rynkowej idzie w parze z przed chwilą opisanym margin tradingiem. Jeżeli nie jesteś traderem i szukasz bezpieczniejszych inwestycji jest to rozwiązanie idealne dla Ciebie. Możesz wchodzić w transakcje na swoich własnych warunkach (stopa zwrotu, czas trwania, wielkość). Kiedy, któryś z traderów będzie chciał skorzystać z Twojej pożyczki pieniądze z portfela zostaną wykorzystane do kupna lub sprzedaży Bitcoinów i utworzony zostanie kontrakt CFD. W przypadku gdy trader straci więcej niż posiadał na swoim rachunku wtedy dostawca płynności może nie odzyskać wszystkich swoich środków – jest to jedyne ryzyko związane z tą usługą. Bitfinex oferuje jednak dodatkowe ubezpieczenia na takie okoliczności.

Typy zleceń

Oprócz standardowych typów zleceń stosowanych np na Forex czy GPW, Bitfinex dostarcza zlecenia dodatkowe oraz algorytmiczne.

Fill or kill – zlecenie musi zostać wykonane w całości, w przeciwnym wypadku jest usuwane z arkusza zleceń.

One Cancels Other (OCO) – jeśli ustawimy 2 zlecenia powyżej i poniżej rynku, w przypadku realizacji jednego z nich drugie zostaje automatycznie anulowane

Zlecenie ukryte – niewidoczne w arkuszu zleceń

Iceberg orders – widoczna jest tylko cześć zlecenia, reszta jest ukryta (tylko dla algorytmów).

Giełda udostępnia także swoje API czyli środowisko programistyczne w którym można zbudować własne aplikacje i narzędzia.


Strona internetowa giełdy: https://www.bitfinex.com

Dokumentacja API: http://docs.bitfinex.com/

Baza wiedzy: https://support.bitfinex.com/hc/en-us