Naga MarketsBancor – zdecentralizowana sieć zapewniająca płynność na rynku kryptowalut, działająca także jako zdecentralizowana giełda kryptowalutowa, ogłosiła uruchomienie funkcji stakowania, dzięki której posiadacze wybranych tokenów, w zamian za ich zamrożenie, będą otrzymywali wynagrodzenie. Zapewnienie płynności jest jednym z największych wyzwań stojącym przed zdecentralizowanymi protokołami, w tym giełdami DEX.


Bancor daje możliwość zarobienia poprzez stakowanie tokenów

Aktywa użytkowników przechowywane będą w specjalnych pulach płynności, zwanych przekaźnikami Bancor (Bancor Relays), dzięki którym osoby trzecie będą mogły dokonywać wymiany tokenów przy minimalnym poślizgu, przez co użytkownicy otrzymają część opłat transakcyjnych, zaś zdecentralizowana sieć zwiększy swoją płynność. Dzięki nowej funkcjonalności Bancor chce dać użytkownikom możliwości, które do tej pory były zarezerwowane dla dużych instytucji i giełd.

Dla zainteresowanych osób Bancor stworzył specjalny poradnik, z którego można się dowiedzieć w jaki sposób można zarabiać poprzez stakowanie. Generalnie istnieją dwa sposoby – pierwszy z nich to dołączenie do istniejącego już przekaźnika poprzez zakup Relay Token (RT), co stanowi stokenizowany odpowiednik ich udziału w przekaźniku. RT sam sobie jest tokenem, który można wymienić na ponad 150 aktywów dostępnych w ramach Bancor Protocol.

Zobacz również: Binance dzieli się zarobionym 9,5 mln Stellarów i uruchamia opcję stakingu dla XLM

Ponadto użytkownicy będą mieli możliwość utworzenia swoich własnych przekaźników. Rekomendowana minimalna kwota to 20 tys. USD, z czego połowa lokowana jest w wewnętrznej kryptowaluie Bancor zwanej BNT (Bancor Network Token), zaś druga w tokenie, dla którego użytkownik chce zapewnić płynność.

Osoby, które zdecydują się zestakowacć swoje tokeny, mogą pobierać opłaty w ramach przekaźników rzędu 0,1-0,3% od każdej transakcji. W przyszłości Bancor chce wprowadzić zaawansowane narzędzia, za pomocą których użytkownicy będą mogli śledzić ceny aktywów w ramach przekaźników a przez to dokładniej monitorować swoje zarobki.

Bancor planuje niebawem wprowadzić opcję stakowania dla sieci EOS w ramach propagowania modelu stworzonego przez siebie protokołu płynności. A jest o co powalczyć, gdyż szacuje się, iż obecnie w zdecentralizowanych protokołach zestakowano aktywa o wartości ok. 470 mln USD. Możliwości w tym zakresie dostrzegła giełda kryptowalut Bitfinex, która niedawno dokonała rebrandingu powiązanej z nią giełdy tokenów ERC-20 Ethfinex, zmieniając nazwę na DeversiFi.

Czym jest Bancor?

Bancor jest protokołem działającym podobnie do zdecentralizowanej giełdy kryptowalutowej, zapewniającym jednocześnie płynność dla wielu projektów opartych na blockchainie, umożliwiając bezpośrednią wymianę pomiędzy tokenami przy zastosowaniu smart kontraktów.

Bancor jest projektem, który zapoczątkował cały nurt zwany DeFi (skrót od „decentralised finance” – zdecentralizowane finanse), zaś w ramach ICO twórcom Bancor udło się pozyskać aż 153 mln USD w ciągu zaledwie kilku godzin.

Twórcy Bancor zainspirowali się ideą stworzoną przez znanego ekonomistę angielskiego Johna Maynarda Keynesa. Zaproponował on pod koniec konferencji w Bretton Woods w roku 1944 stworzenie międzynarodowej waluty rozliczeniowej o nazwie bancor, która miała na celu uchronić mniejsze kraje przed stałym zadłużeniem wobec krajów o silnych walutach.

Na gruncie świata kryptowalut problem występuje w przypadku projektów o małej płynności. Zdecentralizowana giełda Bancor opiera się na Protokole Bancor, który zapewnia ciągłą płynność tokenów i kryptowalut, nawet tych które znajdują się daleko na liście coinmarketcap.

Więcej na temat Bancor można dowiedzieć się bezpośrednio od jego twórców z krótkiego materiału wideo (w języku angielskim).

Jak działa Bancor Protocol?

Główny element giełdy Bancor (zwanej Protokołem Bancor) stanowią tzw. Smart Tokeny, działające w standardzie ERC20. Każdy z nich posiada swój smart kontrakt, dzięki czemu można je nabyć lub sprzedać bezpośrednio, bez udziału oddzielnej giełdy, zaś cena jest wyliczana przez algorytm na podstawie istniejącego popytu i podaży. Zatem posiadają one wbudowany mechanizm płynności umożliwiający ich stałą wymianę na inne tokeny.

Każdy Smart Token posiada tzw. konektor, który ma możliwość przechowywania innych tokenów, np. Ethereum. Kupujący mogą nabyć dany Smart Token za pomocą dowolnych tokenów zapisanych w konektorze. Transakcja odbywa się pomiędzy kupującym a smart kontraktem.

Protokół Bancor obsługuje tokeny we wszystkich standardach: kryptowaluty, ERC-20, fiaty czy tokeny reprezentując aktywa takie jak złoto. W ramach protokołu działa wewnętrzny token zwany Bancor Network Token (BNT), który jest łącznikiem pomiędzy tokenami użytkowników. Wymiana aktywów możliwa jest także poprzez popularne portfele takie jak MetaMask, Ledger czy Trezor.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here