Naga Markets


“Kupuj na wsparciu, sprzedawaj na oporze” – tak brzmi jedno z prawideł giełdowych. Zakłada ono zakup w idealnym miejscu pod kątem technicznym. Wtedy, ewentualna strata jest najmniejsza (SL stawiamy najczęściej pod ostatnią grupą świeczek) a potencjalny zysk najwyższy. Wiele razy poruszałem temat wsparć podczas trendów spadkowych, ale omawiane w dzisiejszym wpisie wsparcie jest wyjątkowe.

Wydawać by się mogło, że znalazłem okazję jakich mało. Spójrz na wykres GNB.1108-gnb-dPoziom 0,76 zł. Miejsce bardzo ciekawe. Daje możliwość zastosowania kilku podejść. Możemy na przykład podejść jak do “zwykłej konsolidacji” i zakupić akcje z myślą sprzedaży około poziomu 1 zł (takie podejście nie uwzględnia miejsca powstania konsolidacji i trendu jaki obowiązuje, co uważam za poważną wadę).


Pamiętaj! Obowiązuje trend spadkowy.


Widząc powyższy wykres musimy zdawać sobie sprawę z tego, że konsolidacja powstała po półtora rocznym trendzie spadkowym (z poziomu 3,66 zł). Konsolidacja sama w sobie daje nam możliwość zmiany trendu ale to nie jest pewna zasada (na giełdzie nic nie jest pewnego).  Trend jest na tyle mocny, że niczym nadzwyczajnym byłby powrót do spadków. Co ja bym zrobił? Przyznam szczerze, że widząc taki wykres nie kupiłbym akcji. Spodziewałbym się dalszych spadków (w podejściu średnioterminowym) po ewentualnym krótkotrwałych wzrostach. Ale… wykres tygodniowy dodatkowo miesza nam w głowach:1108-gnb-tygTeraz nasza konsolidacja nabiera nieco innego znaczenia. Już wiemy co to za poziom, ale czy szanse na odbicie rosną? Zakup akcji w tej chwili to w moich oczach czysta spekulacja.

W tym miejscu chciałem poznać Waszą opinię na temat ryzyka zakupu akcji na pokazanym wsparciu.

Jak interpretuje wykres tygodniowy? Najbardziej rozsądnym zagraniem takiej sytuacji pod kątem zasad podążania za trendem, byłby zakup akcji w momencie wybicia się z konsolidacji, czyli wejście na poziomy powyżej 1,00 zł (pomijam zagranie spekulacyjne wewnątrz konsolidacji). Wtedy wykres tygodniowy pokazywałby formację “podwójnego dna” lub inaczej mówiąc formację “W”:1108-gnb-tygdCoinquista

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułJobless claims – słownik makro
Następny artykułCarry Trade: AUDUSD – Inside Bar cz.2
michal_karpeta
Administrator strony s y g n a l y - a t . p l. Doświadczenie na rynku akcji gromadzi od 2007. Miłośnik analizy technicznej, dziennie przeglądający kilkadziesiąt wykresów. Jego sposób analizy jest bardzo prosty: "wyznacza trend, szuka ważnych poziomów cenowych, zagrywa w kierunku trendu". Jako narzędzia wykorzystuje tylko czysty wykres świeczkowy, analizując go za pomocą metod Price Action.

1 KOMENTARZ

  1. Panie Michale;
    Podziwiam Pana analizy, bo są bardzo merytoryczne. Wbrew pozorom to nie jest zbyt częste. Niestety dopiero dzisiaj udało mi się spojrzeć na zamieszczoną przez Pana analizę GNB, stąd moje postrzeganie wykresu jest trochę późne.
    Odnośnie Pana pytania, czy warto zabrać na kupno wsparcia -inaczej mówiąc czy kupiłbym ja kupiłbym akcję GNB. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Moje postrzeganie wykresu jest następujące: rzeczywiście GNB pozostaje w trendzie spadkowym od mama 2014, tworząc wyraźny kanał trendowy (z czytelnymi swing pivot highs i lows. W dniu 03.07.2015 doszło do próby przyspieszenia spadków poprzez wybicie obwiedni dolnej kanału (Trend channel Line), co oznacza przyspieszenie trendu. Warto zauważyć charakterystykę Momentum w poprzedniej fali spadkowej (2008/2009). Zaznaczony przez Pana podwójny szczyt jest a) albo pierwszą próbą testu Trend channel line (bardzo czytelne na wykresie tygodniowym) albo też b) wykres dzienny i utworzony podwójny szczyt ukształtował dwie próby testu, /powrotu do wnętrza kanału/ które skończyły się niepowodzeniem. W mojej ocenie fundamentalne znaczenie mają dwie świece na wykresie tygodniowym (07-14.08.2015) które mają trochę charakterystyke wyczerpania, pomimo dużego Momentum. Następujący po nich pullback jest ponownym testem dolnej obwiedni kanału cenowego. Osobiście uważam , iz 0,65 zostanie przetestowane, z dwóch powodów: a) silnego Momentum z poprzedniego (01. 2009) oraz podobnego Momentum z dwóch silnych trend barów spadkowych (07-14.08.2015). Takie bary, jak Pan wie są prawie zawsze testowane. Dodatkowa kwestia – spodziewam się scenariusza, iż po teście 0,65 rynek spróbuje odwrócić do zbudowanego range, który opisuje przedział 0,77-1,21 czyli zakres wspomnianych dwóch bear barów tygodniowych. Bary te, jak sądze zbudowały zakres rangowy dla ceny na dłuższy przedział czasowy; stąd myślę, iż w przypadku próby odwrócenia nie oczekiwałbym typowego odwrócenia trendu, lecz budowy trendu bocznego w przedziale wspomnianych dwóch bear barów (z 07/14.08.2015). Stąd dla mnie zajęcie długiej pozycji byłby najpierw test 0,65, następnie próba odwrócenia i wejście w dolna obwiednię zakładanego range, tj UTRZYMANIE CENY powyżej 0,7. Wówczas mielibyśmy setup fałszywego wybicia z jednoczesnym testem poprzedniego low /2009/. Pozdrowienia z Podkarpacia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here