Naga MarketsGetin NobleWygląda na to, iż bank Leszka Czarneckiego musi zmierzyć się z kolejnym problemem. UOKiK ukarał Getin Noble Bank kwotą niemal 13,5 mln zł za stosowanie klauzul niedozwolonych we wzorcach aneksów do umów kredytów hipotecznych.


13,5 mln zł kary za “klauzule niedozwolone”

Logo UOKiK i kameraUrząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za niedozwolone klauzule, które Getin Noble Bank (GNB) stosuje we wzorcach aneksów do umów kredytów hipotecznych indeksowanych do euro i franka szwajcarskiego. Zakazał też ich wykorzystywania. Nałożył również na bank karę – prawie 13,5 mln (13 417 225) zł.

Zakwestionowane klauzule dotyczyły sposobu ustalania kursów walut. Bank zastrzega sobie prawo do zmiany ustalonego kursu waluty w przypadku dużych jej wahań na rynku w ciągu dnia. Konsumenci nie mają możliwości zweryfikowania zasadności takich działań i zareagowania na nie. Ponadto istnieje ryzyko, że bank będzie korzystał z tego uprawnienia tylko wtedy, gdy będzie to dla niego korzystne, czyli gdy kurs waluty gwałtownie wzrośnie.

Zobacz również: Cyfrowy Polsat ponad 3% w dół po nałożeniu 50 mln zł kary dla Plusa

Oprócz kary UOKiK nałożył na Getin Noble Bank obowiązek poinformowania wszystkich zainteresowanych konsumentów o decyzji urzędu. Dzięki temu klienci mogą złożyć do banku reklamację powołując się na decyzję urzędu, korzystając z pomocy Rzecznika Finansowego.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here