Naga MarketsGetin Noble Bank nie oczekuje dokapitalizowania w tym rokuWarszawa, 10.11.2021 (ISBnews) – Getin Noble Bank nie zakłada, że zostanie dokapitalizowany przez swojego głównego akcjonariusza przed końcem tego roku, wynika ze słów prezesa Artura Klimczaka.

“Nie spodziewałbym się dokapitalizowania banku z zewnątrz przed końcem [tego] roku” – powiedział Klimczak podczas telekonferencji.Getin Noble Bank poinformował w ubiegłym miesiącu, że wartość współczynnika kapitałowego Tier 1 w ujęciu jednostkowym obniżyła się do poziomu ok. 5,8% według stanu na 11 października br., tj. o ok. 0,2 pkt proc. poniżej progu określonego w Rozporządzeniu CRR.

“Został przełamany poziom 6%, niewiele, ale jednak. Jest to wynik w całości sił zewnętrznych – można powiedzieć. Przede wszystkim tutaj jest wzrost rentowności obligacji, tym samym spadek cen w bilansie i to jest duży wpływ. I drugi duży wpływ – również od nas całkowicie niezależny – to jest ruch aprecjacyjny franka szwajcarskiego. Gdyby – teoretyzując – te wartości rynkowe uległy odwróceniu, to można powiedzieć, że na dziś, czy na dzień 30 września moglibyśmy mówić o jakby przywróceniu tych poziomów. To w całości zależy od rynku” – powiedział członek zarządu i CFO Marek Kempny.

Jak wskazał, na poziomie wskaźnika Tier 1 “do 6% brakuje kilkadziesiąt milionów”.

“Na poziomie TCR ta luka to 1,6 mld zł” – powiedział także.

Łączny współczynnik kapitałowy TCR wyniósł 7,1% na koniec września br, wobec 8,6% rok wcześniej. Współczynnik kapitału podstawowego Tier I wyniósł odpowiednio: 6,2% i 7,4%.

Prezes poinformował, że program naprawy nie został jeszcze zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF).

“Jeżeli chodzi o plan naprawy, to cierpliwie i z pokorą czekamy na decyzję Komisję Nadzoru Finansowego. Jesteśmy w stałym kontakcie z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego. Nie sądzę, by było naszą rolą popędzanie organów nadzorczych, czekamy po prostu na decyzję” – powiedział także Klimczak.

Złożony plan przewidziany jest na okres 5 lat, a nie 1,5 miesiąca, podkreślił.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na GPW. Aktywa razem banku wyniosły 49,93 mld zł na koniec 2020 r.

(ISBnews)Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here