Naga MarketsGetin NobleNa stronie Przewodnika Finansowego Getin Banku można od paru dni znaleźć interesujący artykuł dotyczący… kryptowalut. Czy bank puszcza oko do użytkowników kryptowalut i firm z tego rynku?


Bank postanowił zaznajomić swoich klientów z tematem walut cyfrowych i ich technologii. I trzeba uczciwie przyznać, że robi to w bardzo rzetelny sposób.

Zaczynaj zawsze od początku

Opowieść o kryptowalutach Getin rozpoczyna od prapoczątków ich historii i tym samym przypomina postać mało znaną nawet sporej części entuzjastów cyfrowych walut. Mowa o programiście Wei Daiu, który jeszcze przed Satoshim Nakamoto przedstawił teorie, które potem legły o podstaw praktyk twórcy bitcoina.

Co ciekawe, autorzy artykułu nie krytykują bitcoina za jego brak zależności z bankami centralnymi czy za obcy obecnemu systemowi sposób emisji, ale jasno opisują sposób wydobywania kryptowaluty.

Tekst ukazuje jednak też kontrowersje wokół walut cyfrowych, tyczące się głównie ich trudnego do sklasyfikowania charakteru prawnego. Co ważne, nie wspomina się tutaj o krzywdzących dla bitcoina stereotypach i nie klasyfikuje tylko na narzędzia przestępców czy terrorystów.

„Banki lubią blockchain”

Tak, taki nagłówek znajdziecie także w artykule Getin Banku, gdzie wyliczono zalety sieci bloków:

„Wynika to z faktu, że blockchain, zakładający istnienie rozproszonego rejestru transakcji przeprowadzonych w danej sieci, jest zarówno całkowicie przejrzysty, jak i niezawodny – wyklucza możliwość niezauważonej ingerencji, a jednocześnie pozwala na błyskawiczne przeprowadzanie transakcji. Dotyczy to nie tylko wymiany cyfrowej waluty, ale np. również obiegu dokumentów.

Nic zatem dziwnego, że kryptowaluty i stojąca za nimi technologia budzą wielkie nadzieje, dostrzegane również przez sektor bankowy. Pozwalają na proste, szybkie, tanie i bezpieczne przeprowadzanie transakcji całkowicie niezależnych od fizycznej lokalizacji ich uczestników.”

Ważną informacją (a może i wskazówką co do przyszłej strategii banku) jest wskazanie też innych zastosowań blockchaina poza kryptowalutami. Może więc Getin Bank chce otworzyć się na rynek firm blockchainowych czy też sam myśli o podobnym wdrożeniu, jakie miało miejsce już w PKO BP?


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here