Naga MarketsGetBack logo spółkiObligatariusze GetBack mają szansę na odzyskanie około 1/3 pieniędzy zainwestowanych w papiery dłużne tej spółki. W gorszej sytuacji znaleźli się natomiast akcjonariusze. Wiele wskazuje bowiem na to, że kupowali oni akcje na podstawie fałszywych metryk.

Korespondencja między Bożeną S., członkiem zarządu odpowiedzialnym za sprawy finansowe spółki, a jej były prezesem, do której dotarł Dziennik Gazeta Prawna wskazuje, że kondycja finansowa GetBacku była odmienna od tej, którą oficjalnie zaprezentowano inwestorom.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak podawał GetBack, po trzech kwartałach 2017 roku, zysk netto spółki wyniósł 181,2 mln zł, co daje 46-procentowy wzrost w ujęciu rocznym. Jednak kilka dni po debiucie na GPW, Bożena S. i Konrad K. korespondowali ze sobą mailowo, a z treści tych maili wynikało, iż doskonale zdawali sobie sprawę ze strat generowanych przez GetBack, które wtedy opiewały na 8 mln zł każdego miesiąca. Widać zatem, że oficjalnie podawane informacje są całkowicie odmienne od tych, którymi dysponował zarząd.

Maile jako dowód przestępstwa

W korespondencji mailowej znalazł się także plan działania, który miał pozwolić na poradzenie sobie z sytuacją. Priorytetem były wtedy duże jednorazowe przychody. Jak jednak mogliśmy się przekonać, plan zawiódł. Jednakże korespondencja mailowa może stanowić dowód przestępstwa polegającego na manipulacji, na rynku finansowym.

Zobacz też: GetBack z ponad miliardem złotych straty w I poł 2018 r.

Dowód mogą wykorzystać akcjonariusze, by dochodzić swoich praw. Najpierw muszą oni jednak wykazać szkodę, a tu zaczynają się utrudnienia z uwagi na to, że notowania GetBacku są zawieszone. Jak podkreśla Wojciech Kapica z kancelarii SMM Legal: “W polskim prawie nie było precedensu, który pozwoliłby oszacować szkodę w przypadku, gdy spółka jest notowana, ale obrót jej akcjami zawieszony. Są ogólne przepisy kodeksu cywilnego, na podstawie których można argumentować, że do szkody doprowadził zarząd spółki. Jednak pojawia się natychmiast problem winy, który rozwiąże się dopiero w przyszłości, gdy prokurator skieruje akt oskarżenia do sądu, a ten wyda wyrok.”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here