Naga MarketsPodczas zakończonej niedawno konferencji WallStreet 22 w Karpaczu, miało miejsce ciekawe wydarzenie: „Jak inwestują zawodowcy, czyli 100 pytań do Sebastiana Buczka”. Prezes Quercus TFI odpowiadał na pytania uczestników konferencji. Oczywiście nie brakowały tych związanych z głośną sprawą problemów spółki GetBack.

Sebastian Buczek podkreślał, że jego zdaniem trwająca przecena na akcjach Quercus jest zbyt mocna. Notowania spółki zaczęły wyraźnie spadać po tym jak zarząd zdecydował o wykupie wszystkich obligacji GetBacku z funduszy Quercusa. Co warte podkreślenia, połowę potrzebnej kwoty wyłożył sam prezes, a ściślej mówiąc fundusz z nim powiązany. Efekt jest taki, że Quercus zdjął ryzyko związane z obligacjami GetBacku ze swoich klientów ale przerzucił je na wszystkich akcjonariuszy spółki. Spadki nie powinny więc dziwić, choć prezesa zaskakuje ich skala.

Wykres w ujęciu miesięcznym spółki Quercus. Od lutego 2014 roku widoczna jest tendencja spadkowa. Obecnie kurs spółki znajduje się w rejonie szczytów z 2010-11 roku.

Fundusze zarządzane przez Quercus TFI miały na początku 2018 roku w swoich portfelach obligacje GetBacku o wartości nominalnej 80 mln zł.

“Jestem bardzo zaskoczony tym, co się dzieje na kursie Quercusa. Wartość obligacji GetBacku w posiadaniu spółki to 40 mln zł, a kapitalizacja zmniejszyła nam się o ponad 120 mln zł. Sytuacja na rynkach jest teraz taka, że zła informacja powoduje spadek kursu nie o tyle, o ile powinna, a kilka razy więcej” – powiedział Sebastian Buczek podczas spotkania z inwestorami indywidualnymi na Konferencji WallStreet w Karpaczu.

Zobacz również: Szykuje się Amber Gold 2?

“Oceniam, że w wariancie negatywnym Quercus TFI straci na ratowaniu swoich klientów około 20 mln zł brutto, czyli około 16 mln zł netto” – dodał.

Quercus TFI odczuwa też inny skutek kłopotów z papierami GetBacku. W kwietniu z jego funduszy odpływy netto sięgnęły bowiem 360 mln zł.

“Liczyłem się z tym, że jakieś odpływy z tego powodu będą przez kilka tygodni czy nawet miesięcy, ale ich skala w kwietniu mnie zaskoczyła. W maju sytuacja uległa poprawie, na koniec miesiąca saldo będzie ujemne, ale już zapewne będzie to tylko 30 proc. wielkości odpływów z kwietnia. W czerwcu sytuacja powinna się dalej stabilizować” – powiedział Buczek.

Co ciekawe, prezes Buczek uważa, że spółka GetBack jest jeszcze do uratowania.

“Uważam, że uda się jeszcze reaktywować GetBack, ale wszystkie strony muszą się zachowywać bardzo odpowiedzialnie. Jest to jednak już trudniejsze niż jeszcze kilka tygodni czy miesięcy wcześniej” – powiedział podczas prelekcji w Karpaczu.

„Jego zdaniem warunkami niezbędnymi do ratowania GetBacku jest szybkie zatwierdzenie postępowania układowego, zredukowanie zadłużenia, sprzedaż zbędnych aktywów, pozyskanie inwestora branżowego, a także wycofanie się przez GetBack z części “niestandardowych” umów, które spółka zawarła w ciągu ostatnich 12 miesięcy.”

“W naszej ocenie na pewno do zmiany jest cena konwersji długu na akcje. Powinna ona wynosić 5 groszy, czyli tyle ile wartość nominalna akcji. Drugą kwestią jest czas spłaty zadłużenia. My optujemy za wariantem czteroletnim, a nie siedmioletnim – jak proponuje GetBack” – powiedział prezes Buczek.

“Zakładamy, że w wariancie neutralnym uda się odzyskać między 65 a 100 proc. wartości obligacji” – dodał.

Prezes Buczek tłumacząc swoją decyzję o przeniesieniu ryzyka związanego z obligacjami GetBack na akcjonariuszy, stwierdził że w dalszym ciągu uważa, że przeniesienie obligacji GetBacku z funduszy inwestycyjnych jest korzystne z punktu widzenia akcjonariuszy spółki. Zapobiegło bowiem przypuszczalnie znacznie większym odpływom środków, które nastąpiłyby, gdyby konieczne było odpisanie obligacji GetBacku od wartości aktywów tych funduszy.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

“Liczyłem się z tym, że jakieś odpływy z tego powodu będą przez kilka tygodni czy nawet miesięcy, ale ich skala w kwietniu mnie zaskoczyła. W maju sytuacja uległa poprawie, na koniec miesiąca saldo będzie ujemne, ale już zapewne będzie to tylko 30 proc. wielkości odpływów z kwietnia. W czerwcu sytuacja powinna się dalej stabilizować” – powiedział Buczek na konferencji WallStreet 22 w Karpaczu.

Podczas panelu w Karpaczu pojawiła się cała masa pytań, nie związanych z GetBackiem. Jedno z ciekawszych dotyczyło hossy na akcjach producentów gier. Prezes Buczek tłumacząc widoczny brak wiary w tego typu spółki wśród funduszy Quercusa, podkreślił że każda firma inwestycyjna ma swój styl. Strategie Quercusa bazują na kupnie akcji spółek dywidendowych oraz nisko wycenianych, jak dobry przykład podając spółkę Dom Development. Jednocześnie prezes pogratulował swoim konkurentom, stosującym odmienną strategię. Podkreślił zarazem, że rynek ulega zmianom, a każda strategia ma lepszy i gorszy czas. Obecnie zyskują fundusze, które kupowały akcje producentów gier, w przyszłości lepsze czasy czekają Quercus, który inwestował w nisko wycenione spółki dywidendowe. Co warte również podkreślenia, prezes przekonująco mówił o wierze we własną filozofię inwestowania, co tyczy się także inwestorów indywidualnych. Jednocześnie zaznaczył, że Quercus wyciąga wnioski z popełnianych błędów i w przyszłości będzie kierował się także innymi strategiami, które pozwolą mocniej zaangażować się np. w spółki produkujące gry komputerowe. Obecnie trudno znaleźć spółki z sektora gier, które byłyby nisko wyceniane – w ocenie prezesa Buczka, takich spółek na naszym rynku aktualnie nie ma.

Zobacz również: GetBack – przesuwa raport roczny; strata za 2017 rok może sięgnąć 1 mld zł!tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułW Japonii przybyło 331 krypto-milionerów
Następny artykułO wykresach ani słowa: CAD/JPY, USD/CHF, NZD/USD
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here