Naga MarketsEsther George z FED wypowiedziała się na temat polityki monetarnej USA oraz rosnącego ryzyka spowolnienia gospodarczego. W jej ocenie gospodarka Stanów Zjednoczonych stoi w obliczu „znaczących” ryzyk, a bank centralny może przyjąć podejście do polityki pieniężnej w trybie oczekiwania na dalszy rozwój wydarzeń (z ang. wait-and-see mode co można swojsko przetłumaczyć jako “pożyjemy, zobaczymy”).


Zobacz również: USA: Recesja w przyszłym roku, słaby dolar i polityka FED – prognozy dużych banków

Następnym ruchem FED będzie obniżka stóp procentowych?

George powiedziała, że fundamenty amerykańskiej gospodarki nadal wydają się dobre, a wzrost zatrudnienia prawdopodobnie odbije po słabym wyniku w lutym.

W średnim okresie widzę największe ryzyko związane z wolniejszym wzrostem za granicą, szczególnie w Chinach, strefie euro i Wielkiej Brytanii – powiedział George w przemówieniu wygłoszonym w Nowym Jorku.

Uważa, że ​​czynniki wewnętrzne, w tym słabnący wpływ bodźców rządu USA, również przyczyniły się do zmiany mediany projekcji decydentów FED, która spadła do 2,1 proc. wzrostu PKB w 2019 r. Warto zauważyć, że jeszcze w 2018 r. prognozy oscylowały wokół 3 proc.

Moje prognozy zakładają spowolnienie wzrostu, z łagodnym wzrostem zatrudnienia i niską inflacją. W tych okolicznościach polityka monetarna może przyjąć podejście typu „pożyjemy, zobaczymy” – powiedziała.

Rosnące ryzyko globalnego spowolnienia doprowadziło do tego, że następnym ruchem FED może okazać się obniżka stóp. Stephen Moore, powiedział w wywiadzie dla New York Times we wtorek, że bank centralny nie powinien był podnosić stóp ani we wrześniu i ani w grudniu 2018 r. oraz że powinien zmienić dotychczasową politykę.

George zapytana czy uważa, że ​​te dwie podwyżki stóp procentowych były błędem, powiedziała: – Nie, nie sądzę, abyśmy popełnili błąd we wrześniu.

Jednocześnie podkreśliła, iż popiera plany Rezerwy Federalnej dotyczące przeprowadzenia w tym roku przeglądu dotychczasowej strategii polityki pieniężnej. Uważa, że ​​niektóre proponowane zmiany mogą przynieść wiele korzyści, w tym propozycje, aby FED zobowiązał się nadrobić cel inflacyjny, który przez ostatnie lata pozostawał poniżej oczekiwań. Jednocześnie wymieniła szereg powodów dla których takie ramy mogą nie działać lub nawet zaszkodzić gospodarce. W jej ocenie rozsądne byłoby, gdyby FED zezwolił na nieco większe odchylenia od 2-procentowego celu inflacyjnego.

Zobacz również: EBC podniesie stopy w przyszłym roku? Dalszy kurs EUR/USD – prognozy dużych banków

Kurs dolara (USD) kontynuuje aprecjację

Para walutowa EUR/USD kontynuuje spadki już drugi tydzień z rzędu, a podczas dzisiejszej sesji sprzedający zdołali zepchnąć cenę w okolice dołka z lutego 1.1233. Obecnie cena odreagowuje lekkimi wzrostami w reakcji na ten istotny poziom, a jego przebicie otworzy drogę do tegorocznego dołka 1.1175. Z drugiej strony dopiero przebicie szczytu z 25 marca 1.1332 umożliwi na wyhamowanie presji sprzedających, co może poskutkować wzrostami do poziomu 1.1447.

George z FED o polityce monetarnej banku: „Pożyjemy, zobaczymy”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here