Naga MarketsFilozof, który złamał Bank Anglii. Filantrop wzbudzający podziw, a jednocześnie wielokrotnie krytykowany finansista, zwany największym spekulantem w historii. W jaki sposób dorobił się swojej ogromnej fortuny i dlaczego wciąż wzbudza kontrowersje? Zapraszamy do zapoznania się z sylwetką George’a Sorosa.


George Soros

Comparic Forex BrokerAmerykański inwestor giełdowy pochodzenia węgiersko-żydowskiego, także filantrop, fundator Open Society Foundations i licznych fundacji. W latach 1945-1947 w czasie hiperinflacji na Węgrzech, George po raz pierwszy zaczął handlować walutą. W 1956 roku wyjechał do Stanów zjednoczonych gdzie rozpoczął pracę na Wall Street.

Te artykuły również Cię zainteresują
Soros po pewnym czasie zauważył, że ma do tego talent. W 1967 roku zajmował już  pozycję dyrektora działu badań u brokera Arnhold and S. Bleichroeder. Od 1969 roku zaczął prowadzić własne inwestycyjne fundusze – najpierw First Eagle, później Double Eagle, a następnie  wspólnie z Jimem Rogersem stworzył Quantum.  Znajomości w świecie finansów pomogły mu zainteresować bogatych klientów. W czasie gdy większość funduszów traciło od stycznia 1969 roku po grudzień 1974 roku, kapitał funduszu wzrósł na wartości prawie trzykrotnie – z 6,1 mln do 18 mln dolarów. W 1976 roku fundusz wzrósł jeszcze na 61,9%, a w 1977 roku (wtedy kiedy indeks DOW-JONES spadł na 13%) fundusz urósł o 31,2%.

Złamanie Banku Anglii było transakcją, dzięki której Soros stał się znaną postacią w świecie finansów. W „czarną środę” 16 września 1992 roku George otworzył pozycję krótką o wielkości około $ 10 mld, na czym zarobił w jeden dzień około $ 1.1 mld. W rezultacie rząd został zmuszony do wycofania funta z mechanizmu ERM (Europian Exchange Rate Mechanism). W 1997 brytyjskie ministerstwo oszacowało straty na 3.4 mld funtów. Od tego momentu Sorosa nazywają „człowiekiem, który złamał Bank Anglii”.

Mimo dużych zysków Węgier miał również  duże straty. „Największym błędem w życiu” nazywa kupno pakietu akcji rosyjskiej firmy „Sviazinvest”. Za 25% akcji wraz z Potaninym zapłacili $ 1.875 mld. W 2004 r. Soros sprzedał akcje za $ 625 mln, po czym w 2006 r. następny właściciel sprzedał akcje za $ 1.3 mld.

Majątek Georga Sorosa

Prywatny majątek Georga Sorosa sięga 8 mld USD.  Jednak w zeszłym roku zmalał o 68%, co spowodowało, że osunął się na 195 miejsce w indeksie Bloomberg Billionaires. Soros kieruje instytucją zbiorowego inwestowania znaną pod nazwą Soros Fund Management. Do 2011 roku był to fundusz hedge, który został przekształcony w family office. Według stanu na koniec października 2017 roku, Soros Fund Management ma w zarządzaniu około 26 mld USD. Znajdują się tam środki prywatne Sorosa, a także aktywa założonych przez niego fundacji spod szyldu Open Society. Aktywa fundacji Sorosa sięgają w sumie około 18 mld USD i to właśnie one zostały wyłączone przez Bloomberg z całkowitej wartości majątku Sorosa, po interwencji rzeczniczki prasowej miliardera.

Pogląd na rynek Georga Sorosa

George Soros uważa, że skoro rynek składa się z żywych uczestników – ludzi,  to można to wykorzystać na swoją korzyść.  Jednym z powodów, dla których Soros jest zwolennikiem „teorii refleksyjności rynku” jest to, iż można przewidzieć czynniki psychiczne wpływające na ludzi. Według tej teorii George traktuje rynek jak żywą istotę, na którą można wywierać wpływ. Przecież rynek to nie bezduszne notowania, rynek to ludzie: traderzy, inwestorzy, spekulanci. Właśnie dlatego można na niego wpływać za pomocą informacji. To znaczy, że jeżeli wydarzyło się A, wkrótce wydarzy się B i potem będzie miało miejsce wydarzenie C.

Swoją metodykę pracy Soros porównuje z magią alchemicznych doświadczeń. Wypowiada się również w ten sposób: „Alchemicy przez długie lata próbowali zrobić złoto, ale im nigdy się nie udało, w tym aspekcie alchemia nie działa. Alchemia działa natomiast na finansowych rynkach, ponieważ zaklęcia mają wpływ na podejmowane przez ludzi decyzje, które formują ciąg wydarzeń”. Zgodnie z teorią Sorosa ludzie podejmują decyzje o kupnie i o sprzedaży zgodnie z oczekiwaniami poziomu ceny w przyszłości, ze względu na to, że oczekiwania to kategoria psychologiczna, na nie można wpływać. Nastawienie i oczekiwania uczestników rynku odzwierciedlane są w charakterze rynkowych operacji, co może zniekształcać działanie fundamentalnych czynników na rynek.

Jego syn Robert kiedyś powiedział: „On kupuje, kiedy zaczynają go boleć plecy, sprzedaje – kiedy ból mija”.

Analizując dorobek Sorosa możemy zauważyć, że jest on klasycznym „niedźwiedziem”. Największą część swojego majątku zarobił podczas kryzysów – na silnych, szybkich ruchach spadkowych.

Soros zazwyczaj nie zajmuje się długoterminowym inwestowaniem, jego pozycje otwarte są przez niedługi czas i noszą spekulacyjny charakter. George również jest zwolennikiem dźwigni finansowej, dzięki której można nawet przy jednym procencie zmiany ceny podwoić swój kapitał.

Spekulując Węgier stara się dostosować do sytuacji rynkowej, nie ma określonych warunków do otwarcia pozycji. Soros uważa, że ma dobrze rozwiniętą intuicję, którą rozwija nie tylko za pomocą swoich sił, ale i korzysta z pomocy specjalistów. Sądzi również, że jest złym analitykiem. Według niego dla osiągnięcia sukcesu na rynku liczy się szybkość podejmowania decyzji oraz samokrytyka,  trzeba również wcześniej wiedzieć co zrobić, jeżeli coś pójdzie nie tak.

Rady oraz wskazówki Georga Sorosa

 • Absolutnie nie ważne jest czy masz rację czy nie. Ważne jest tylko to, ile zarabiasz, kiedy masz rację i ile tracisz, kiedy się mylisz.
 • Żeby osiągnąć sukces potrzebny jest czas wolny. Potrzebny czas, który w całości należy się tylko wam.
 • Rynki finansowe w ogóle nie biorą pod uwagę przyszłości, one pomagają ją uformować.
 • Lekcja, którą wyciągnąłem w czasie wojny polega na tym, że czasami możesz stracić własne życie, jeżeli nie będziesz ryzykować.
 • Jeśli człowiek bierze na siebie poważne ryzyko, powinien mieć bardzo dobrze rozwiniętą samodyscyplinę.
 • Zaczynajcie od czegoś małego. Jeśli sprawy potoczą się w dobrym kierunku, formujcie dużą pozycje.
 • Problem większości ludzi polega na tym, że chcą wykonywać ciekawą i wygodną pracę. Dla osoby, która pragnie się wzbogacić, nie ważny jest sposób osiągnięcia celu. Ona cały dzień myśli o tym, jak się wzbogacić. Jeśli to znaczy, że trzeba otworzyć więcej punktów do czyszczenia butów – on to zrobi.
 • Bóg dał mi bardzo krótką pamięć, co pozwala mi mieć do czynienie z przyszłością, a nie z przeszłością.

George Soros sądzi, że trzeba być ostrożnym z obiecankami polityków. Pozytywnie wypowiada się na temat złota i srebra. Twierdzi, że złoto i srebro jest twardym aktywem i mimo spadków ceny złoto nie traci na wartości i nie ponosi ryzyka kontrahenckiego, a w długiej perspektywie warto trzymać te cenne metale dopóki nie staną się przewartościowane. Również wierzy, że nastąpią kiedyś czasy, gdy złoto będzie ponownie miernikiem wartości oraz środkiem płatności.

Obecnie Soros ma pięcioro dzieci, którzy pomagają mu w interesach. Prowadzi dobroczynne organizacje, których filie istnieją w około 30 krajach na świecie i na które przeznacza około $ 300000 rocznie począwszy od 1979 r.

Podsumowując, George Soros jest odważnym człowiekiem, ma duże doświadczenie na rynku oraz potrafi przewidzieć cały ciąg zdarzeń odnośnie gospodarki. To niesamowity talent, który Soros potrafi wykorzystać. Warto wziąć pod uwagę jego zdanie, ponieważ już udowodnił to, że kiedy ma rację potrafi bardzo dużo zarobić. Można śmiało stwierdzić,  że jest on osobą dość kontrowersyjną.

W maju tego roku powiedział: “Od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku Unia Europejska straciła swoją pozycję. Przyjęła program redukcji fiskalnej, który doprowadził do kryzysu euro. Przekształciło to strefę euro w związek pomiędzy wierzycielami i dłużnikami, gdzie wierzyciele ustalili warunki, które musieli spełnić dłużnicy. Dłużnicy nie mogli spełnić tych warunków i stworzyli związek, który nie jest ani dobrowolny, ani równy“.

Kontrowersyjny miliarder nie ograniczył się jednak jedynie do krytyki wobec UE. Przyznał on także, co jego zdaniem należałoby zrobić, aby obecna sytuacja w Unii się już nie pogarszała. W tym celu wymienił kilka istotnych czynników, na które trzeba zwrócić uwagę:

 • po pierwsze: konieczne są inwestycje, które “zmniejszą nacisk imigracyjny”,
 • po drugie: Unia musi przejść radykalną transformację i “odnaleźć się na nowo”,
 • po trzecie: powinno zrezygnować się z nacisków i nakłaniania państw członkowskich i ich obywateli do przyjęcia wspólnej waluty,
 • po czwarte: Unia powinna sprawić, by zwykli obywatele przestali czuć się ignorowani i wykluczeni.

Soros wypowiedział się również publicznie przeciwko Bitcoinowi w styczniu na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii. Miliarder nazwał go wówczas “zaskórniakiem dyktatorów” i porównał do “typowej bańki“.

Dodał jednak, że technologia blockchain może być “pozytywnie wykorzystywana”, np. poprzez wysyłanie gotówki nielegalnym migrantom przybywającym do Europy.

W 2015 r. opisywał sytuację Greków jako lose-lose, gdzie żadne z rozwiązań nie daje szans na odniesienie sukcesu. Ateńczycy będą powracać z europejskich negocjacji nie z tarczą, a na tarczy.

„Grecja jest ciągnącym się za Europą problemem, za który już od samego początku źle się zabrano”

Słynny miliarder zabrał również głos w sprawie brexitu. Uważa, że skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE mogą być znacznie gorsze niż skutki Czarnej Środy. Przede wszystkim zwraca on uwagę na brak przestrzeni do manipulacji stopami procentowymi. Soros przypomina, że 1992 roku podstawowa stopa procentowa Wielkiej Brytanii była na poziomie 12%. Obecnie, jej poziom jest tak niski, że zdaniem miliardera nie możliwym jest jej dalsze cięcie.

Ponadto, Soros wątpi w to, aby przeceniony na skutek Brexitu funt wspomógł rodzimy przemysł. Warunki gospodarcze po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej będą zupełnie inne niż obserwowane w tym momencie. Brak zaufania i niepewność przedsiębiorców uderzy w poziom zatrudnienia i brytyjski eksportBrexit sprawi, że niewielu zarobi na prawdę duże pieniądze, podczas gdy większość zubożeje – pisał w swoim felietonie opublikowanym w The Guardian.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykuł“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – Tydzień 1/2020
Następny artykułBitcoin w Burger Kingu w Wenezueli
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here