Naga MarketsGeorge Soros, kontrowersyjny miliarder i inwestor przemawiał w minionym tygodniu w Paryżu, przed Europejską Radą Spraw Zagranicznych. W trakcie swojego wystąpienia przyznał, że Unia Europejska jest pogrążona w kryzysie egzystencjalnym i może teraz zmierzać do poważnego kryzysu ekonomicznego. Miliarder wylicza błędne decyzje, które zapadły w UE dekadę temu i zupełnie niedawno.


Unia Europejska “zgubiła swoją drogę”

Jego zdaniem za początek problemów Unii Europejskiej można by uznać już kryzys finansowy z 2008 roku kiedy to “UE zgubiła swoją drogę”. Soros uważa, że to właśnie wtedy będący u władzy decydenci podjęli nieodpowiednie działania takie jak np. program oszczędności fiskalnych, który doprowadził do kolejnego kryzysu strefy euro.

Te artykuły również Cię zainteresują
Od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku Unia Europejska straciła swoją pozycję. Przyjęła program redukcji fiskalnej, który doprowadził do kryzysu euro. Przekształciło to strefę euro w związek pomiędzy wierzycielami i dłużnikami, gdzie wierzyciele ustalili warunki, które musieli spełnić dłużnicy. Dłużnicy nie mogli spełnić tych warunków i stworzyli związek, który nie jest ani dobrowolny, ani równy – powiedział miliarder.

Soros uważa także, że podejście unijnych przywódców do tematu uchodźców również było niewłaściwe. Jego zdaniem to właśnie prze to, “wielu młodych ludzi uważa dziś Unię Europejską za wroga, który pozbawił ich pracy i bezpiecznej i obiecującej przyszłości. Populistyczni politycy wykorzystali resentymenty i utworzyli antyeuropejskie partie i ruchy”.

Kolejnymi, znaczącymi problemami (według Sorosa) są dla Unii Europejskiej Brexit oraz prezydentura Donalda Trumpa. Finansista uważa, że Brexit doprowadzi do dezintegracji terytorialnej a polityka prowadzona przez amerykańskiego Prezydenta ma destrukcyjny wpływ na partnerstwo UE i USA.

Wszystko, co mogło pójść źle, poszło źle – podsumował Soros.

Jeszcze nie wszystko stracone

Kontrowersyjny miliarder nie ograniczył się jednak jedynie do krytyki wobec UE. Przyznał on także, co jego zdaniem należałoby zrobić, aby obecna sytuacja w Unii się już nie pogarszała. W tym celu wymienił kilka istotnych czynników, na które trzeba zwrócić uwagę:

  • po pierwsze: konieczne są inwestycje, które “zmniejszą nacisk imigracyjny”,
  • po drugie: Unia musi przejść radykalną transformację i “odnaleźć się na nowo”,
  • po trzecie: powinno zrezygnować się z nacisków i nakłaniania państw członkowskich i ich obywateli do przyjęcia wspólnej waluty,
  • po czwarte: Unia powinna sprawić, by zwykli obywatele przestali czuć się ignorowani i wykluczeni.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułWłochy zamiast Grecji. Kolejny kryzys przybliża koniec euro
Następny artykułPrezydent Chin: Blockchain jest “przełomową” technologią
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here