Naga Markets50% szans na to, że Grecja opuści EMU - Geoerge Soros
50% szans na to, że Grecja opuści EMU – Geoerge Soros

W momencie gdy cała Europejska Unia Monetarna twierdzi, że nie wyobraża sobie dalszego funkcjonowania strefy euro bez Grecji, to popularny multimiliarder ma na ten temat całkowicie odmienne zdanie. Według G. Sorosa szansa Grexitu – czyli porzucenia przez Grecję euro jako waluty – wynosi 50%.


Grecy bez szansy na sukces?

Goerge Soros opisuje obecną sytuację Greków jako lose-lose, gdzie żadne z rozwiązań nie daje szans na odniesienie sukcesu. Ateńczycy będą powracać z europejskich negocjacji nie z tarczą, a na tarczy.

Te artykuły również Cię zainteresują
[pullquote]„Grecja jest ciągnącym się za Europą problemem, za który już od samego początku źle się zabrano”[/pullquote]

Negocjacje trwające pomiędzy greckim rządem oraz Troiką stają się napięte. Eksperci coraz śmielej mówią o możliwości rozłamu, co doprowadzi do faktycznego opuszczenia strefy euro przez pogrążony w kryzysie kraj.

Grecja na ostrzu noża

Jak pisałem wczoraj, grecki rząd ma zaledwie dwa tygodnie zanim skończą mu się środki. 9 kwietnia Ateńczycy muszą spłacić 465 milionów euro w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. O pozyskanie pieniędzy będzie ciężko – szczególnie, że Europa nie wypłaciła jeszcze ani eurocenta z obiecanych ponad 7 miliardów euro. Grecja nie realizuje bowiem planów ugodowych.

„Długi można próbować tuszować w nieskończoność” – stwierdza G. Soros. „Poprzez przesuwanie w czasie spłaty, anulowanie odsetek. W końcu Grecja pozostanie jednak i tak bez środków, gdyż stacza się po równi pochyłej”

Do końca przyszłego tygodnia grecki rząd ma przedstawić nową listę reform, co pozwoli na odblokowanie chociaż części środków zapomogowych. Nie jest jednak powiedziane, że Eurogrupa zaakceptuje nowy projekt reform.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here