Naga MarketsGeorge_SorosGeorge Soros – znany węgierski inwestor – jest gotowy do zainwestowania na Ukrainie miliarda dolarów, tak możemy dowiedzieć się w wywiadzie udzielonym przez niego dla austriackiej gazety Der Standard. George Soros jest znany z tego, że od początku sprzyjał Ukrainie w jej walce z Rosją, starał się wymóc na krajach zachodnich bardziej zdecydowaną interwencję.


George Soros, a tak właściwie György Soros, to 84-letni miliarder pochodzący z Węgier. Jest postacią ze wszech miar kontrowersyjną. Swój majątek zaczął gromadzić na inwestycjach w tzw. przedsiębiorstwa śmieciowe. Sławę w kręgach finansowych zdobył w 1992 roku, po “ataku na Bank Anglii”. Soros zauważył wtedy, że funt jest mocno przewartościowany i przy pomocy spekulacji zagrał na spadki, angażując 10 mld USD. W ciągu jednej nocy zarobił na czysto miliard dolarów. Kilka lat później brytyjskie ministerstwo gospodarki podało informację, że Wielka Brytania straciła podczas tamtej spekulacji blisko 2,5 mln funtów.

Z drugiej strony George Soros jest znanym filantropem, angażuje miliony dolarów w działania dobroczynne w krajach rozwijających się oraz w rodzimych Węgrzech. Przede wszystkim stawia na rozwój edukacji, wspiera finansowo studentów udzielając stypendia oraz udziela darowizny uniwersytetom. W Polsce w 2012 roku otrzymał od Bronisława Komorowskiego Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Aktualnie mocno działa na rzecz wspierania Ukrainy. Starał się wymóc na krajach zachodnich udzielenie pakietu pomocowego dla ogarniętego wojną kraju w wysokości 50 mld dolarów. Zapowiedział, że jest gotów zainwestować na Ukrainie miliard dolarów, jeśli powstaną tam odpowiednie warunki dla prywatnych inwestorów. Zdaniem Sorosa do tego również potrzebna jest pomoc Zachodu, który powinien mocniej się zaangażować w utrzymanie integralności Ukrainy.

usduah
USD/UAH – wykres roczny. Jak widać, ukraińska waluta straciła ponad 50% na wartości.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here