Naga Markets

Genesis zawiesiło wypłaty w następstwie upadku FTX. Kto następny? Echa załamania się giełdy kryptowalutowej FTX nie cichną, a kryptowalutowa szafa pachnie kolejnymi podejrzanymi projektami. Ostatnio firma Genesis, czyli instytucjonalny pożyczkodawca cyfrowych aktywów oznajmił, że “nienormalne” poziomy wypłat, przekroczyły jego obecną płynność, dlatego platforma do odwołania zawiesza wpłaty kryptowalut. Problemy ma także Solana, gdyż Binance zdecydowało się zawiesić depozyty sieci w $USDT i $USDC, a Gemini to kolejna giełda, która zawiesza wypłaty.

Kryptowalutowa płynność działa według prostych reguł ekonomii

Sprawa krachu FTX nabiera nowych odcieni i mimo że jej założyciel żałuje ogłoszenia upadłości, tak konsekwencje tej decyzji przejdą do historii kryptowalut.

Sprawa nie kończy się jednak na Samie Bankmanie-Friedzie, gdyż w przypływie paniki i chęci wypłaty posiadanych środków użytkownicy giełdy Gemini oraz platformy Genesis rzucili się do wypłaty swoich środków, czym obnażyli prawdę znaną tradycyjnym rynkom finansowym od lat.

Większość kapitału przechowywana jest w rezerwach, niezależnie czy mówimy o bankach tradycyjnych, czy też giełdach krypto. Oba rodzaje instytucji obracają na bieżąco tymi środkami, a na rynku pozostaje ograniczona ilość “gotówki”. Jeśli zatem wszyscy użytkownicy, lub przedsiębiorcy chcieliby wypłacić swoje środki w jednej chwili, to nie ma możliwości, aby podaż pozostająca w stałym obiegu była wystarczająca.

Handluj kryptowalutami w formie CFD razem z Capital.com. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie

ZACZNIJ INWESTOWANIE

To samo odnosi się to do tradycyjnych banków, choć ich gwarantem są banki centralne, a w konsekwencji państwa. Gdyby zatem pomniejszy bank okazał się bankrutem, co przy takiej ilości regulacji jest mało możliwe, to jego zobowiązania przejmuje bank centralny, a w Polsce w szczególności Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Takiego rozwiązania nie ma jednak na rynku kryptowalut (coś na ten wzór chce stworzyć największa światowa giełda Binance), dlatego los klientów giełd nie jest oczywisty.

XTB

Giełda FTX wywołała kryzys zaufania

Przykład FTX pokazał, że brak kontroli może prowadzić do oszustw i niekompetencji. Sam Bankman-Fried twierdzi, że nie był świadomy wielkości dźwigni i pomylił się o kilka bilionów dolarów, co w konsekwencji doprowadziło do problemów z płynnością i niewypłacalności.

Teraz, aby uniknąć podobnego scenariusza Genesis oraz Gemini zablokowały możliwość wypłaty środków, do czasu aż sytuacja się uspokoi. Pytanie brzmi, czy mają odpowiednie środki i to tylko działania prewencyjne, czy może król jest nagi i środki inwestorów nie mają pokrycia, lub dawno opuściły giełdy i zostały upłynnione.

Warto dodać, że o ile lokaty bankowe na kilka proc. w skali roku, dobrze opodatkowane i jawne nie stanowią tajemnic, tak platformy typy Gemini Earn, dające zarobić ponad 8% od włożonego kapitału nie są już tak przejrzyste, zwłaszcza gdy w ciągu doby z platformy znika z nich 485 milionów dolarów.

Ostrożni inwestorzy nie zamieniają zatem swoich kryptowalut na stablecoiny, a przenoszą je (jeśli to jeszcze możliwe) na zewnętrzne zimne portfele, do których dostęp mają wyłącznie oni, w myśl zasady “nie twoje klucze, nie twoje kryptowaluty”.

Binance, KuCoin, Kraken próbują załagodzić strach

Wiele giełd próbowało opanować powszechny strach, udostępniając lub obiecując publikację posiadanych rezerw kryptowalut, czyniąc branżę możliwe najbardziej przejrzystą i transparentną.

Ponadto Binance zaierza stworzyć fundusz odbudowy kryptowalut, który ma załagodzić skutki obecnego krachu oraz uniemożliwić jego powtórkę w przyszłości.

Aktualnie jednak giełda zdecydowała się zablokować możliwość transferu kryptowaluty SOL na USDT i USDC, aby nie kusić losu i zapobiec masowej wyprzedaży.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułAnaliza Synektik od IPOPEMA Securities
Następny artykułJastrzębie komentarze z FED. Reakcja rynków na nowy budżet UK
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here