Naga Markets
Dla General Electric Co. kończy się pewna epoka. Spółka straciła swoją pozycję w indeksie Dow Jones Industrial Average na rzecz Walgreens Boots Alliance. GE było częścią indeksu w momencie jego zapoczątkowania w 1896 roku, a potem nieprzerwanie od 1907 roku. Decyzja została ogłoszona we wtorek po południu.

„Amerykańska gospodarka się zmieniła. Firmy usługowe, finansowe, technologiczne i opieki zdrowotnej są dziś najbardziej znaczące, istotność przemysłu zmniejszyła się” – powiedział David Blitzer, członek zarządu komitetu indeksu Dow Jones. „Dzisiejsza zmiana w indeksie lepiej zobrazuje stan gospodarki oraz rynku akcji” – dodał.

General Electric dotychczas stracił pozycję w indeksie dwukrotnie, ale miało to miejsce na samym początku indeksu. Od kiedy zastąpił Tennessee Coal & Iron w listopadzie 1907 roku, znajdował się w nim nieprzerwanie. W ten sposób zakończył się rekord w postaci najdłuższej obecności w indeksie DJIA.

GE mocno stracił na wartości w ostatnich latach. Gwoździem do trumny było złamanie niepisanej zasady DJIA – spadek ceny akcji poniżej 10% wartości najwyżej wycenianej spółki w indeksie. We wtorek General Electric zamknął się na poziomie 12,95 USD, co oznacza mniej niż 5% wartości Boeing Co.

S&P Dow Jones Indices stwierdził, że spadek ceny GE również był czynnikiem wpływającym na decyzję. „DJIA jest indeksem ważonym ze względu na cenę, wartość akcji wśród jego 30 podmiotów ma znaczenie. Niska cena GE oznacza, że spółka miała wagę w indeksie na poziomie poniżej 0,5%. Cena Walgreens Boots Alliance jest wyższa, więc jej waga w udziale indeksu również będzie większa” – napisano w wydanym oświadczeniu.

Ostatni rok to dla General Electric równia pochyła, a problemy spółki trwają od dawna


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here