Naga MarketsZaskakująca wiadomość obiega media na całym świecie, kiedy to amerykański gigant działający multi-branżowo zostaje oskarżony o kreatywną księgowość i ukrywanie miliardów strat. General Electric, zajmujące jeszcze w 2014 roku 27 miejsce w rankingu największych przedsiębiorstw na świecie Global 500 magazynu Fortune jest w tym momencie w potężnych opałach. Whistleblower tej sprawy, Harry Markopolos publikuje podczas czwartkowej sesji ponad 170 stronicowy dokument oskarżający amerykańskiego blue-chipa o potężną malwersację. Akcję giganta spadają ponad 11 procent na wczorajszej sesji. 


Historia lubi się powtarzać?

Prawdopodobnie nie ma w tym momencie inwestora, który nie zna historii jednej z najgłośniejszych spraw lat 2000, kiedy to firma Enron Corporation (przedsiębiorstwo energetyczne) ogłosiło spektakularne bankructwo po skandalu związanym z fałszowaniem dokumentacji finansowej przedsiębiorstwa. Fałszowane księgi oraz “kreatywna księgowość” sprawiły, że firma była w stanie na dłuższy okres czasu ukrywać miliardowe straty przed inwestorami oraz podmiatani zależnymi od spółki. W tym momencie jednak zdaje się, że historia może zatoczyć krąg.

General Electric z potężnymi problemami

Podczas rozpoczęcia czwartkowej sesji handlowej na amerykańskim rynku nikt nie spodziewał się, że do publicznej informacji tracić może raport oskarżający amerykańskiego giganta działającego w wielu branżach (produkcji maszyn i sprzętu, produkcji energii, ropy naftowej i wielu innych) o podobną do opisywanej powyżej praktykę. W rolę informatora (ang. whistleblower) wciela się nie kto inny jak osoba, która już w latach 2000 zawiadamiała organy nadzorcze o podejrzeniach wobec Enronu – Harry Markopolos. Tym razem jednak jego raport skupia się bezpośrednio wokół General Electric, oskarżając firmę o malwersację kwot sięgających nawet 38 miliardów dolarów. Warto do tego dodać, iż kwota ta stanowi niemal połowę kapitalizacji rynkowej spółki.

Zobacz również: General Electric po 111 latach wykreślony z indeksu Dow Jones Industrial Average

Przedstawiony raport stanowi ogromny cios dla amerykańskiego giganta i znajduje się w nim szczegółowy opis do czego spółka mogła się dopuścić. Sprawozdanie informatora zawiera nawet tak szczegółowe informacje, jak możliwość ogłoszenia upadłości podmiotu w najbliższych tygodniach, ponieważ jak wskazuje zestawienie podane przez Markopolos’a – straty są ogromne a “jedynymi zwycięzcami (przy. red. tej malwersacji) są grube koty – kierownictwo GE, które wzbogaciło się ogromnymi premiami, kiedy doprowadzi to niegdyś promień amerykańskiego biznesu pod ziemię“. Jak dodaje twórca raportu – zachęca on organy nadzorujące rynek do wszczęcia postępowania oraz pociągnięcia firmy do odpowiedzialności.

Akcje spółki pikują

Podane informacje przez Whistleblower’a sprawiają, że podczas wczorajszej sesji handlowej spółka General Electric spadła ponad 11 procent do poziomu 8,01 dolara za akcję. Stanowi to najbardziej gwałtowną przecenę akcji spółki od ponad dekady. Nie od dziś jednak wiadomo, że spółka General Electric ma spore problemy finansowe, co widać było również po akcjach spółki, które spadają od roku 2016 już ponad 74 procent. Podczas ostatnich sesji jednak spadek zaczyna przybierać na sile.

wykres General Electric D1 16.08.2019
General Electric D1 16.08.2019

Zarząd spółki odpiera zarzuty

Na reakcję ze strony zarządu spółki nie trzeba było długo czekać. Odpowiedź zdaję się być również oczywista – kiedy to General Electric odrzuca zarzuty sformułowane w raporcie Harrego Markopolosa. “Jest to kompletna manipulacja rynkowa” – podaje zarząd w odniesieniu się do sprawy dodając, iż raport ten “zawiera nieprawdziwe stwierdzenia i roszczenia zawarte w nim mogłyby zostać skorygowane, gdyby (informator – przyp. red.) sprawdził je z GE przed opublikowaniem raportu

Spółka zapowiada, że nie odpuści kompletnego wyjaśnienia sprawy wraz z wyciągnięciem ewentualnych konsekwencji za “manipulację faktami oraz rażącymi błędami” jakie miałyby być zawarte w raporcie – podaje Leslie Seidman, dyrektor GE i przewodniczący Komitetu Audytu firmy.

Pikanterii jednak całej sprawie dodaje fakt, który działa na niekorzyść informatora, ponieważ jak przyznaje sam Markopolos na łamach Wall Street Journal – współpracował on z funduszami hedgingowymi, które.. obstawiały spadek cen General Electric. Pada zatem pytanie – czy obecna sytuacja nie posiada drugiego dna. Wcześniej jednak, jak już zostało to wspomniane, Markopolos odkrył kiedyś oszustwo inwestycyjne byłego menedżera funduszu Bernarda L. Madoffa na kwotę 65 miliardów dolarów oraz przyczynił się od oskarżeń składanych przeciw Enronowi.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here