Podczas konferencji Invest Cuffs 2023, Paweł Majtkowski – analityk rynkowy w eToro, wygłosił prelekcję na temat poszukiwania zysków w drugim kwartale 2023 roku. Wykład ten koncentrował się na omówieniu kluczowych aspektów efektywnego inwestowania, analizie rynku oraz identyfikacji obiecujących szans inwestycyjnych. Uczestnicy mieli okazję zdobyć cenne wskazówki, które mogą pomóc w optymalizacji strategii inwestycyjnych oraz zwiększeniu zysków w drugim kwartale 2023 roku.
SPIS TREŚCI:
Aktualna sytuacja na rynku finansowym
e2022 rok przyniósł nam spore spadki na rynku globalnym. Styczeń 2023 okazał się natomiast całkiem udany dla inwestorów. Luty okazał się zaś znacznie słabszy, a w marcu dominował mieszany sentyment.
Co ciekawe, w tym roku na amerykańskim rynku finansowym największy wzrost zmienności wywołują publikacje danych z amerykańskiego rynku pracy, a nie odczyty inflacji czy zmiany stóp procentowych.
Dziś największym problemem dla światowego rynku finansowego nadal jest jednak inflacja. W efekcie, to właśnie inflacja bije dziś na głowę wszystkie inne obawy i ryzyka dotyczące sytuacji na rynku finansowych.
Co dalej będzie się działo w światowej gospodarce?
Zacznijmy od tego, iż nie ma żadnych wątpliwości, że choć dziś ona zwalnia, to na podwyższonym poziomie wzrost cen zostanie z nami jeszcze przez długi czas. Następstwem inflacji są wyższe stopy procentowe. Ich utrzymanie się na wysokim poziomie przez dłuższy czas także jest obecnie spodziewane.
W efekcie, w 2023 roku nie popadniemy w globalną, dotkliwą recesję, ale z całą pewnością dojdzie do spowolnienia gospodarczego.
Co z wycenami spółek?
Jak już zostało wspomniane, wyceny w 2022 roku mocno spadły. Teraz oczekiwania co do zysków firm nadal spadają, natomiast same zyski – mimo inflacji i presji kosztowej – nadal wydają się odporne na obecną sytuację i pozytywnie zaskakują analityków.
W konsekwencji, wyceny przez najbliższe 12 miesięcy powinny się poprawić, szczególnie w Europie i w Chinach. Najgorzej powinien radzić sobie amerykański rynek, gdyż wyceny w stosunku do zysków spółek wciąż są na najwyższym poziomie.
Czy kryzys bankowy rozleje się na światowe rynki akcji?
Kolejnym problemem jest ryzyko kryzysu bankowego, który wynika z problemów z płynnością i ograniczeniem akcji kredytowej.
Teoretycznie europejski rynek jest znacznie bezpieczniejszy na tym polu. Z drugiej strony, gdy już dojdzie do upadku istotnego banku, to większe skutki będą odczuwalne w Europie, ponieważ w Europie firmy w większym stopniu finansują się kredytami bankowymi niż w USA.
Gdzie zatem szukać zysków w najbliższym czasie?
Podsumowując, do najbliższego kwartału na rynku kapitałowym z całą pewnością można podchodzić z umiarkowanym optymizmem, a dołek mamy już za sobą – miał on miejsce w październiku 2022 roku. Należy jednak nadal zachować ostrożność w związku z inflacją utrzymującą się na wysokim poziomie.
Warto także zwrócić uwagę na okazje inwestycyjne poza Stanami Zjednoczonymi, gdyż na innych rynkach mamy dziś niższe wyceny. Dobrą inwestycję mogą również stanowić akcje dywidendowe, które pomimo trudnego otoczenia nadal dzielą się rosnącym zyskiem, a ich wycena obecnie kształtuje się na atrakcyjnym poziomie.
Okazję inwestycyjną mogą też stanowić obligacje. Mają one za sobą bowiem bardzo trudny czas. Po części to właśnie obligacje odpowiadały za problemy amerykańskich banków. Koniec cyklu podwyżek stóp procentowych powinien jednak doprowadzić do wzrostów na tym rynku.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej: