Naga MarketsWysoka inflacja, chińskie problemy i banki centralne determinowały wrzesień na parkietachUbiegły miesiąc zakończył się dla polskiej giełdy całkiem udanie. Małe i średnie spółki zaliczyły niewielki wzrost, podczas gdy WIG20 co prawda spadł, jednak zestawiając go z największymi parkietami, to ruch ten nie był duży. We wrześniu inwestorzy zwracali uwagę m.in. na rekordowe odczyty inflacji, wyceniając przyszłą podwyżkę stóp procentowych, co widoczne jest po wycenie sektora bankowego.Banki centralne na uwadze inwestorów

– Pod względem makroekonomicznym i tego, na co rynki patrzyły, na co inwestorzy patrzyli, no to niewątpliwie numerem jeden jest inflacja. To dotyczy oczywiście nie tylko rynku krajowego, rynków zagranicznych również. Ale na naszym rynku jest to bardzo mocno widoczne. Zarówno odczyt z początku września (czyli za sierpień), jak i odczyt z października (czyli wrzesień), to pokazują, że ta inflacja jest mocna. Obydwa odczyty pokazały inflację wyższą niż oczekiwano. I to jest coś co niewątpliwie wpływa na zachowanie poszczególnych branż. wskazuje Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny w BM PKO BP.

– Jeżeli popatrzymy sobie na wrzesień, to jedną z takich branż, która dobrze się zachowywała, to były na przykład banki, co między innymi jest właśnie efektem wyższej inflacji, czyli oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w przyszłości. Z wyższą inflacją wiąże się też jeszcze jedna kwestia, czyli zachowanie spółek surowcowych. W zależności od tego, o jakim surowcu mówimy, to zachowanie było różne, ale ciężko nie zauważyć dość mocnego wzrostu kursu JSW. – dodaje także.

Jak słyszymy na antenie Comparic24, drugim aspektem, na który uwagę zwracali uwagę inwestorzy, jest polityka banków centralnych, w szczególności amerykańskiego FED-u, bo to on determinuje światowe standardy, jak również krajowej RPP, która to do tej pory stanowczo broniła swojego stanowiska. I wrzesień nie przyniósł na tym polu zmiany, choć sam FED wskazał, że być może w tym roku ograniczony zostanie program skupu aktywów.

Głosuj na Comparic.pl oraz Comparic24.tv w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów (OBI) 2021:

BIORĘ UDZIAŁ W OBI 2021

Chiny napawają obawami

– Pierwsza rzeczy to oczywiście kwestia regulacji rządowych, które tam są nakładane na różne sektory. Druga rzecz to jest kwestia dewelopera, jednego z największych chińskich deweloperów, który jest na granicy bankructwa. I to jest czynnik, który w pewnym momencie dużo niepewności wniósł na rynek, że jeżeli miałby on upaść, to wtedy mogłoby być nieprzyjemne konsekwencje, nie tylko dla rynku chińskiego, ale może tez dla innych. – podkreśla Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny w BM PKO BP.

invest

– No i trzecia rzecz, która ostatnio nabrała trochę większej mocy, czyli problemy z dostawą energii w państwie środka. I to jest coś, co w sposób bezpośredni może się przełożyć na zdarzenia gospodarcze, bo problemy z dostawą energii wiążą się z tym, że część zakładów produkcyjnych musiała przynajmniej tymczasowo zawiesić produkcję. A to z kolei może spowodować, że problemy, które już obserwujemy z tytułu niewystarczające produkcji wobec popytu i z tytułu problemów logistycznych, to tylko jeszcze bardziej się pogłębi (jeżeli problemy te się utrzymają). – dodaje także.

Warto jednak wskazać, że nasz rynek krajowy w ostatnim miesiącu radził sobie naprawdę dobrze (na giełdzie). WIG20 zaliczył niewielki spadek, podczas gdy S&P500 zaliczył korektę o kilka procent. Z kolei małe i średnie spółki zamknęły wrzesień na plusie. Fakt ten wynika m.in. z wycen, bo polska giełda nie jest wyceniana wysoko.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin cash prognozy | biomed lublin akcje | kurs eur online | akcje eurocash | kurs bitcoin prognozy | akcje neuca | kurs dolara australijskiego |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here