Naga Markets

Na pytanie o największy terminowy rynek świata…każdy natychmiast odpowie – emini. Tymczasem nie jest to prawda…istnieje na świecie takie miejsce które potrafi wygenerować większy obrót dzienny niż….wszystkie pozostałe instrumenty pochodne notowane na giełdach razem wzięte. Jakby tego było mało Kospi 200 notowane na Eurexie (poprzez link między Eurexem a KRX) właśnie zrównało się pod względem obrotu z kontraktem na DAX stając się 3 najczęściej handlowanym kontraktem w Niemczech.

Komu więc to się udało? 48-milionowemu malutkiemu krajowi o zamkniętym rynku finansowym.Jak więc to możliwe? Zacznijmy od historii – będzie to nie tylko opowieść o samym rynku,ale i państwie niezwykle podobnym do Polski pod względem historii jednak zupełnie różnym pod względem charakteru.

Historia Koreańskiego rynku giełdowego sięga 1956 roku gdy utworzono The Daehan Stock Exchange będącą zaczątkiem dzisiejszej KRX i jej rozwój przebiegał podobnie jak innych giełd (może oprócz japońskiej) aż do 1996r gdy zadebiutowały kontrakty terminowe a w rok później opcje na Kospi 200.

Od tego właśnie momentu datuje się zjawisko które nazywane jest Korea Trading Mania-i wtedy rozpoczął się największy w historii rynków finansowych przyrost volumenów,szczególnie opcji. Sięgał on setek procent miesięcznie (!) – by wreszcie w 2011r osiągnąć 39,324,648 samych tylko opcji na index w ciągu jednej 6 godzinnej sesji.

Koreańczycy są bardzo specyficznym narodem. Chociaż podobnie jak w Japonii i Chinach bardzo silne są wpływy myśli Konfucjusza to Koreańczycy (tutaj duże podobieństwo do Polski i jej historii z tym że oni mają jeszcze większych sąsiadów niż my) wykazują znacznie większy fanatyzm oraz swoisty kompleks zagrożonego państwa i społeczeństwa. Jest to państwo którego obywatele statystycznie wydają na samą naukę angielskiego więcej niż wynosi pkb niejednego państwa Afryki, to państwo które jest najbardziej zmonopolizowaną gospodarką państw rozwiniętych (sam Samsung ma około 20 % gospodarki i to po podziale) a jednocześnie jedną z najbardziej konkurencyjnych,to państwo które posiada bardzo dużą armię nieustannie postawioną w stan pogotowia… jednocześnie łożące duże kwoty na cele socjalne i mające własne programy kosmiczne.

Z pewnością czytelnicy znają takie firmy jak Samsung i Hyundai,jednak nie każdy wie czym jest Samsung – jest on…wszystkim. Dosłownie i w przenośni – dla Koreańczyka jest on przedmiotem dumy narodowej. W gospodarce natomiast zajmuje się wszystkim – od telewizorów po stocznie, od największego ubezpieczyciela poprzez biura maklerskie aż do broni i lotnictwa.Produkuje też uznawane za najlepsze samochody koreańskie. Kpop – któż nie zna zespołu Psy i ich Gangnam Style… jednak o wielu innych już nie usłyszymy z prostego powodu-wielu wykonawców (jak i naukowców polityków i innych…) jeśli nie odniesie sukcesu popełnia samobójstwa. Nacisk na sukces jest tak ogromny że urósł on do największego zdrowotnego problemu kraju-zaraz za uzależnieniem od internetu od którego zależy życie (często dosłownie) 20 % ludności.

Znając już skalę fanatyzmu tego narodu i jego zamiłowanie do hazardu czytelnik może sobie wyobrazić jak wygląda w Korei handel instrumentami pochodnymi-normalną rzeczą jest niestosowanie jakiegokolwiek zarządzania pozycjami tylko inwestowanie w postaci stawiania całej kwoty na jedną kartę oraz odwracanie pozycji kilku/kilkunastokrotnie (!!)w ciągu krótkiej 6 godzinnej sesji.Na normalnym rynku europejskim czy usa LOP jest znacznie większy od dziennego obrotu, tymczasem w Korei…obrót bywa 5 i więcej razy większy od LOP’u -co najlepiej pokazuje skalę manii inwestycyjnej.Od kilku lat czyli od czasu powstania połączeń KRX-CME oraz KRX-Eurex Koreańczycy nie zaznają już chwili spokoju i grają nieustannie,często bez żadnych przerw na sen.Jedynie w międzyczasie robią sobie przerwę i ,,umilają” sobie czas …grając w bardzo popularne gry on-line w których też są mistrzami (najlepsi potrafią zrobić powyżej 400 kliknięć na minutę w Warcrafta…ale to inna historia).

NED

W odróżnieniu jednak od rynków zachodnich Korea charakteryzuje się dominacją opcji nad kontraktami terminowymi-i to tutaj koncentruje się ogromna większość handlu.Płynność tego instrumentu jest tak duża że handluje się nim jak zwykłym kontraktem terminowym, a sam wykres opcji intraday wygląda jak wykres roczny (!) Petrolinwestu który jest odtwarzany… w kilkanaście minut.Nie dziwi więc fakt że po każdej sesji rośnie znacząco ilość bankrutów tak jak i milionerów.

Ważnym z punktu widzenia Polaków faktem jest duży udział inwestorów indywidualnych w obrocie i co za tym idzie dosyć duża techniczność ruchów wszystkich instrumentów -a to bardzo ułatwia handel.

Jakimi instrumentami pochodnymi gra się na KRX? Głównie tymi opartymi o Kospi 200, kontraktami na obligacje oraz waluty i akcje.

Kontrakt terminowy na index Kospi 200 ma mnożnik 500 000 KRW a tick jest wart 25 000 Wonów

  • Opcja na index Kospi 200 także 500 000 KRW tick również 25 000 Wonów
  • Kontrakty na obligacje mają mnożnik 100 mln wonów a tick 10 000 Wonów
  • Kontrakty na akcje obejmują jedynie 10 sztuk danych walorów

Wszystkie kontrakty są bardzo płynne,z wyjątkiem niektórych akcyjnych – jednak nawet one choć mało popularne są płynniejsze niż ich odpowiedniki z GPW. Prowizje natomiast są niskie i pozwalają zarabiać już z każdym ruchem instrumentu w ,,naszą” stronę.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here