Naga Marketsmerrill-lynch-logoCzy zastanawialiście się co w przypadku gdy ceny ropy będą utrzymywać się na tak samo niskim poziomie jeszcze przez kilka następnych lat? To pytanie zaciekawiło zespół analityków Merrill Lynch i razem z ekonomistami banku stworzyli prognozy dla głównych walut G10, które uwzględniają długotrwale niskie ceny prawdopodobnie najważniejszego surowca ostatnich lat.


Ceny ropy naftowej WTI do połowy 2014 roku oscylowały wokół poziomu 97-98 USD za baryłkę. Rynek oswoił się z tymi cenami. Jednak od lipca 2014 ropa naftowa znalazła się pod ciągłym naporem niedźwiedzi, zniżkując z okolic 105 dolarów za baryłkę do rekordowych 28 USD/baryłka. Co w przypadku, gdy ceny tego surowca pozostaną w obecnym rejonie jeszcze… powiedzmy jakieś 5 lat? Zespół BofA Merrill Lynch odpowiada na to pytanie.

Wszystko zależy od tego, z jakiego powodu niskie ceny ropy miałyby się utrzymywać przez tak długi czas – zaczynają ekonomiści. Jeśli powodem niskich cen byłaby raczej silna podaż niż brak globalnego popytu, to wtedy USD miałby szanse na znaczny wzrost wartości.

Obecnie, silny spadek cen ropy spowodował ucieczkę inwestorów do bezpieczniejszych aktywów takich jak waluty finansujące – JPY oraz EUR. Ucierpiały na tym USD i GBP, gdzie niższe ceny surowca zwiększyły ryzyko ruchów deflacyjnych a przede wszystkim zwiększyły awersję do ryzyka – przekonuje BofA Merrill Lynch.

Zbuduj swój własny model quant i handluj ropą naftową, USD czy NOK jednocześnie.

Jednak w przypadku, gdy obecna sytuacja utrzyma się dłużej, a inwestorzy przywykną do nowych poziomów na wykresach ropy naftowej, dostrzegamy szansę na aprecjację USD. Zarówno waluta Stanów Zjednoczonych jak i Wielkiej Brytanii powinna skorzystać w końcu na różnicy w prowadzonej przez krajowe banki centralne polityce monetarnej oraz zwiększyć swoją wartość względem EUR czy JPY, gdzie presja deflacji jest wciąż wysoka.

Warto również dodać, że to Stany Zjednoczone są największym konsumentem ropy naftowej z pośród wszystkich krajów G10 – dodaje bank. Gospodarka Stanów skorzysta najwięcej na długo utrzymujących się niskich cenach tego surowca. Stabilizacja cen ropy na tak niskich poziomach powinno również pozytywnie wpłynąć na wycenę walut surowcowych, które paradoksalnie powinny odrobić dotychczasowe straty. Szok wywołany coraz bardziej zniżkującą ropą spowodował często głębokie różnice pomiędzy wyceną rynkową waluty a jej wartością rynkową. W tym przypadku głównym beneficjentem pozostaje CAD, które jest najbardziej nie doszacowaną walutą G10 – oceniają analitycy BofA Merrill Lynch. chart

Sprawdź również rekomendację USD/CAD przygotowaną przez analityków Credit Agricole.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here