Spoglądając na notowania pary walutowej funta szterlinga do dolara nowozelandzkiego (GBPNZD) zauważymy, że po niezwykle dynamicznych spadkach wspieranych m.in. brytyjskim referendum, w którym większością głosów 51,9% do 48,1% Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem przez Wielką Brytanię szeregu państw członkowskich Unii Europejskiej, od dwóch lat rynek poruszał się spokojnie na północ.

Wzrosty te dotarły aż w okolice poziomu 2.05, gdzie sześć tygodni temu pojawiła się silna reakcja podażowa. Od tego czasu obserwujemy nieprzerwane spadki, w skutek których kurs osunął się do najniższych poziomów od stycznia br. W ten właśnie sposób doszło także do pokonania niezwykle istotnego wsparcia.

Notowania pary walutowej GBPNZD
GBPNZD Weekly

Spoglądając stricte technicznie na notowania pary walutowej GBPNZD zauważymy, że mimo, iż rynek pokonał dziś dość istotny poziom wsparcia, to w dalszym ciągu znajduje się nieco powyżej górnego ograniczenia trwającego od dwóch lat kanału wzrostowego. Gdyby wsparcie to po raz kolejne zatrzymało spadki, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się powstania przynajmniej korekty wzrostowej.

Obecnej sytuacji funta szterlinga nie poprawia jednak dzisiejsza rezygnacja dotychczasowego sekretarza ds. Brexitu. Dominic Raab był bowiem czołową postacią po stronie Wielkiej Brytanii w negocjacjach dotyczących rozwodu UK z UE.

Raab poinformował we wpisie na Twitterze o rezygnacji z piastowanego stanowiska stwierdzając, że „nie może z czystym sumieniem poprzeć warunków proponowanych w ramach naszego porozumienia z UE”. Warto także zaznaczyć, że był on najważniejszym propagatorem polityki Theresy May ws. Brexitu, więc jego rezygnacja jest bardzo dużym oraz negatywnym zaskoczeniem.

Gdyby zatem wspomniane już wyżej, dolne ograniczenie kanału wzrostowego również zostało pokonane, potencjalne spadki mogłyby być kontynuowane nawet w nieco szerszym horyzoncie czasowym.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here