7 lutego 2013
Po osiągnięciu we wtorek 05.02.2013 historycznego minimum w wysokości 1.8488 kurs GBPZND odrobił część strat i zmierza w stronę ograniczającej go linii trendu spadkowego.
Współczynnik RSI (siły względnej) jest poniżej 50, dodatkowo wskaźnik MACD (konwergencji/dywergencji średnich kroczących) jest poniżej jego linii sygnałowej i jest ujemny. Ponadto, aktualna cena jest poniżej jej średnich kroczących 20 i 50 (odpowiednio na poziomie 1.89 oraz 1.92). Wspiera to pogląd, że kurs GBPNZD kontynuować będzie wędrówkę na północ.
Od początku roku dolar nowozelandzki umocnił się o 1.53% w stosunku koszyka głównych walut oraz ponad 2.8% w stosunku do funta brytyjskiego. Widać zatem, że za noworocznym trendem spadkowym stoi nie tylko korzystny sentyment wokół „kiwi” lecz również słabnący funt. Za umacnianiem się dolara nowozelandzkiego stoją solidne dane makroekonomiczne takie, jak niższy od oczekiwanego poziom bezrobocia, czy zeszłotygodniowy odczyt bilansu handlu zagranicznego za grudzień (nadwyżka 486 mld NZD w porównaniu do prognozowanego deficytu w wysokości 110 mld NZD). Warto również pamiętać, iż gospodarka Nowej Zelandii jest silnie powiązana z Chinami. W powyższym kontekście inwestorzy z ekspozycją na dolara australijskiego powinni bacznie przyglądać się jutrzejszym danym o chińskiej inflacji.
Ze względu na fakt, iż Bank Anglii najprawdopodobniej nie będzie wprowadzać żadnych zmian do realizowanej obecnie polityki monetarnej uwaga rynków skupi się na zaplanowanej na 10:45 „przepytce” Marka Carney’a, przez Komisje Wyborczą Skarbu Banku Anglii. Część słabości funta można przypisać oczekiwaniom rynków, że Carney, mający objąć przywództwo nad BoE w połowie bieżącego roku, prowadzić będzie politykę agresywnego luzowania ilościowego. Potencjalne zmiany w polityce monetarnej, których rynku spodziewają się po Carney’u to m.in.: ustalenie celu nominalnego PKB , większa tolerancja na wahania inflacji, czy rozszerzenie klasy aktywów, które APF może nabywać. Reakcja rynków na wypowiedzi Carney’a najprawdopodobniej będzie asymetryczna i obciążona w stronę słabego funta.
Autor: Wojciech Stokowiec Dom Inwestycyjny BRE Banku, Zespół BRE FOREX ECN