Naga MarketsNa parze GBP/JPY widać aktywność zakupową w okolicy poprzedniego dołka tuż nad 180.70 co może być sygnałem zakończenia spadków na jakiś czas. Zanim jednak ogłosimy zbliżające się wzrosty, pozwolę sobie mówić powstawanie formacji podwójnego dna – a także innych formacji tworzonych przez układ szczytów i dołków. Fakt, że cena natrafia na wzmożony popyt po raz drugi na określonym poziomie i w adekwatnym odstępie czasowym jest raczej czymś naturalnym – niedźwiedzie wystraszone korektą, a także fundamentalne byki pragnące nabyć walor po przecenie, będą zadowoleni z ceny uzyskanej w dołku, kiedy jeszcze przed chwilą korekta wywindowała ceny zakupu uszczuplając jednym niezaksięgowany profit, a drugim stosunek RR (potencjalny zysk do ryzyka).

XM_GBPJPY_210a

Warto zaznaczyć, że na rynku wciąż może pozostawać sporo traderow pragnących dołączyć do trendu spadkowego, którzy nie zdołali wejść zaraz po korekcie lub zwyczajnie otworzyli tylko część pozycji by ograniczyć ryzyko. Tacy traderzy czekają na podbicie ceny z dołka, m.in. w okolice 50% fali spadkowej (nr 2 na schemacie poniżej) – widzimy tam również poziom wsparcia/oporu po lokalnych dołkach i szczytach. Traderzy owi dostarczą zapewne nieco presji podażowej i zmuszą byki do działania lub odwrotu. Stąd jest jeszcze za wcześnie by przyjąć, że podwójne dno zostało uformowane. Możemy jedynie spekulować, czy popytowi wystarczy siły, by przeważyć podaż. Stąd przebicie oporu w okolicy 50% (czasem to może być inne zniesienie, warto by było potwierdzone technicznie) będzie dla mnie dodatkowym potwierdzeniem, że popyt przejmuje kontrolę.

podwojne dno2

Kolejnym kluczowym poziomem okazuje sie być szczyt pomiędzy dnami. Tam podaż może zatrzymać cenę wewnątrz zakresu tworząc konsolidację (nr 3). W takiej sytuacji możemy spodziewać się testu przebitego wcześniej poziomu (nr 4) lub nawet powrotu do dolnej bandy. Z kolei przebicie tego poziomu będzie kolejną informacją potwierdzającą mocną pozycję kupujących (nr 5).

Konkludując, formacja podwójnego dołka jest doskonale widoczna na historii i chętnie wykorzystywana jako “metoda na sukces” w trakcie różnych szkoleń. Jeśli jednak zechcemy ją rozegrać w praktyce, natkniemy się na wiele niespodziewanych przeszkód i okoliczności, które zniweczą nasze plany. Ostatecznie jeśli 20-30% rozgrywanych formacji wypełni się, to czy pozwolą nam zarobić odpowiednio? Pamiętajmy wszak, że podwójny szczyt/dno często zmuszą nas do handlu przeciw aktualnemu trendowi i wymagają zarówno ostrożności, jak i odpowiedniego zarządzania kapitałem i zyskiem.

Więcej dowiesz się z artykułów edukacyjnych, które tworzymy dla brokera XM!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here