Końcówka ostatniego tygodnia obfitowała w kilka wydarzeń ciężkiego kalibru, które znacząco zmieniły obraz rynku. Dosyć dobre dane z rynku pracy w USA (payrolls) zostały przyćmione upadkiem banku SVB.Silicon Valley Bank (SVB) stał się drugim najgorszym bankructwem bankowym w USA, po upadku Washington Mutual w 2008 roku. Tło obu tych przypadków nie mogłoby być jednak bardziej odmienne. SVB koncentruje się głównie na firmach, ponieważ jest prawdopodobnie kluczowym graczem w zakresie płynności dla startupów technologicznych i inwestorów venture capital w środowisku, podczas gdy Washington Mutual był firmą, która zaspokajała potrzeby klientów detalicznych.
Szybka reakcja FED i zapewnienie wypłacalności wszystkich depozytów zatrzymała spadki indeksów giełdowych. Znacznie spadł apetyt na ryzyko i zauważalnie wzrosło zainteresowanie bezpiecznymi aktywami – złoto, frank szwajcarski czy jen okazały się beneficjentami zaistniałej sytuacji.
Zmieniły się również oczekiwania co do wysokości podwyżek stóp procentowych jakie miałby Fed wprowadzić na posiedzeniu 22 marca. Aktualnie 55% stawia na 25pb, a 45% uważa, że stopy pozostaną na dotychczasowym poziomie. Jest to znaczna zmiana w stosunku do danych sprzed tygodnia gdy na podwyżkę o 50pb stawiało 75% a pozostałe 25% widziało możliwość podwyżki o 25pb.
Dzisiaj o 13:30 poznamy wysokość inflacji w USA. W obliczu tak ważnych dla Fed danych skupiłem się na crossach czyli parach bez USD, na których przewiduję mniejszą zmienność niż na majorsach, a co za tym idzie mniejsze ryzyko popełnienia błędu. Między innymi zwróciłem uwagę na parę GBPCHF.
GBPCHF – pinbar na wsparciu na wykresie D1
Analizując wykres D1 zauważymy, że wczorajszy dzień zamknął się powyżej poziomu otwarcia tworząc świecę o długim dolnym knocie – wzrostowy pinbar. Zazwyczaj jest to sygnał do zmiany kierunku, może sygnalizować początek swingu wzrostowego. Dobrym potwierdzeniem wzrostowego scenariusza będzie wejście MACD w fazę wzrostową, ale na to jeszcze będziemy musieli poczekać. Nastąpi to gdy cena osiągnie poziom 1.1140.
Na wykresie H4 już wczoraj pojawił się wzrostowy outside bar czyli objęcie hossy. Jest to dość silny sygnał wzrostowy, zwłaszcza, że świeca tworząca formację opiera sie na konfluencji wsparć stworzonych przez wsparcie kanału ( przerywana czerwona linia ) i strefę popytu (brązowa). Dzisiaj cena wybiła górą. MACD jest w fazie wzrostowej. Duże prawdopodobieństwo dalszych wzrostów. Więcej na temat tej pary i kilku innych w czasie sesji live o 17:30 na youtube – kanał Global Markets (comparic.pl)
Więcej o strategii PA+MACD będzie jutro i w środę w trakcie ogólnodostępnych sesji live:
Wtorkowe podwieczorki przy wykresach live 17:30-18:30
W marcu co wtorek będzie transmitowana sesja Live “Analiza i Trading” na kanale youtube telewizji internetowej Comparic24. Zapraszam we wtorek, 14 marca o 17:30-18:30. Wstęp wolny. Nagrania i Transmisja live na youtube .
Weź udział w sesji Live Trading, co środę o godzinie 15:30
W środę, 15 marca, o godz. 15:30 zaczynamy co tygodniową sesję live tradingu. Będziemy omawiać aktualną sytuacje makroekonomiczną , pary walutowe i surowce. Link do zapisów znajduje się w tym miejscu, dołącz do Live Trading Roomu! Więcej info na grupie: https://t.me/Darkaforexpopolsku