Naga MarketsBrytyjski ONS po godzinie 10:30 opublikował lutowy raport z lokalnego rynku pracy. O ile główny wskaźnik – claimant count – notował pozytywne osunięcia, to oczekiwania inwestorów zawiodła inflacja zarobkowa. Właśnie ten drugi czynnik przełożył się na deprecjację GBP.


W zeszłym miesiącu liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych zmniejszyła się o 42,5 tysiąca. W raporcie za luty zakładano zdecydowanie skromniejsze spadki (-5 tysięcy), jednak claimant count pozytywnie zaskoczyło inwestorów (-11,3 tysięcy). Pozwoliło to dodatkowo na zmniejszenie stopy bezrobocia o 0,1p.p. do 4,7%.

To co zawiodło oczekiwania inwestorów, to kolejny miesiąc z rzędu inflacja zarobkowa. Średnie wynagrodzenia z wyłączeniem premii wzrastały w ujęciu miesięcznym o +2,3% (prognoza 2,5%, poprzednio 2,6%), natomiast z uwzględnieniem premii o +2,2% (prognoza 2,4%, poprzednio 2,6%).

Historyczne ujęcie dynamiki inflacji zarobkowej. Źródło: ONS

W przypadku funta szterlinga publikacja wywołała osunięcia. W pierwszej chwili testowanoa opór intraday połączony z 61,8% zniesienia Fibo, ostatecznie cena osuwała się jednak w okolice 1.2200:

GBP/USD H1

Na EUR/GBP wzrosły w pierwszych 5 minutach po publikacji wyniosły ponad 30 pipsów, na GBP/JPY natomiast ponad 40. Notowania więc już praktycznie zniosły poranny wystrzał funta, o którym pisaliśmy w porannym komentarzu makro. Przed silniejszą deprecjacją GBP cały czas chroni nas dzienny PP okolic 139.66:

GBP/JPY H1Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here