Naga MarketsPoczątek każdego miesiąca nierozerwanie łączy się z publikacjami raportów PMI. Trzeci dzień roboczy grudnia raczy nas licznymi publikacjami Purchasing Managers Index (PMI) z sektora usług. Przed południem poznaliśmy już dane z Hiszpanii, Włoszech, Francji, Niemczech oraz ze Strefy Euro. Jak to zwykle bywa, o godzinie 10:30 poznaliśmy również dane dotyczące PMI z Wielkiej Brytanii.


Trzeciego dnia każdego miesiąca możemy przyjrzeć się badaniom, jak menedżerowie i kadra kierownicza zapatruje się na przyszłe zamówienia w sektorze usług w Wielkiej Brytanii. Wskaźnik ten zanotował spadek. Listopadowy odczyt na poziomie 53,8 jest gorszy zarówno od wcześniejszych szacunków (55,6) jak również i tak pesymistycznych prognoz (55,0).

Jak przeczytać możemy w raporcie IHS Markit i CIPS, listopadowe dane wskazały na pogorszenie sytuacji w sektorze usług w Wielkiej Brytanii. Dynamika nowych zamówień rosła w wolniejszym tempie, podczas gdy wskaźnik zatrudniania pracowników był najsilniejszy od marca. Optymizm usługodawców w zakresie perspektyw wyprzedzających działalność gospodarczą nieznacznie wzrósł w listopadzie, ale pozostał słabszy od trendu obserwowanego w pierwszej połowie 2017 r. Stosunkowo niski poziom zaufania był związany ze zwiększoną niepewnością gospodarczą i utrzymującą się presją na marże ze względu na gwałtownie rosnące koszty.

“Wolniejszy wzrost sektora usług jest rozczarowaniem po lepszych wynikach z sektorów przemysłowego i budowlanego. Jednak pomimo słabszej rozwoju sektora usług, najnowsze dane ankietowe wskazują, że gospodarka jest w stanie cieszyć się silnym wzrostem w czwartym kwartale. Dane są do tej pory zgodne z gospodarką, która rośnie w tempie 0,45% w kwartałach kończących 2017 r. Przyszłe oczekiwania były wyższe, ale nadal utrzymują się na niskim poziomie według standardów historycznych, co podkreśla potencjał awersji do ryzyka. Niepewność co do perspektyw gospodarczych, często związana z obawami o Brexit, nadal przenikała atmosferę biznesową w listopadzie.” – komentuje Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit.

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że mimo, iż w pierwszej chwili po publikacji kurs osunął się o 17 pips, to równie szybko pojawiła się reakcja popytowa, która w całości zanegowała te spadki.

GBPUSD M1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułGiełdowy Indeks Produkcji mocno w dół. Winna korekta na GPW?
Następny artykułVestor obniża cenę docelową Vigo System o 13 zł
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here