Naga MarketsGaz ziemny z prognozą na najbliższe 5 latPrzez lata węgiel i ropa były „niegrzecznymi dzieciakami” z ostatniej ławki, zanieczyszczając powietrze i przyczyniając się do niszczenia klimatu. Z kolei gaz ziemny był uważany za czyste źródło energii. W Wielkiej Brytanii zwiększone zainteresowanie gazem przyczyniło się do zniszczenia większości przemysłu węglowego w kraju. W porównaniu do węgla, gaz ziemny nie tylko był czystszy, ale przede wszystkim jego wydobycie było znacznie bardziej bezpieczne.

  • Analitycy Capital.com przyglądają się sytuacji na rynku gazu ziemnego
  • Prognozy na obecny i następny rok mogą wydawać się dość pesymistyczne. Ale perspektywa pięcioletnia dotycząca ceny gazu ziemnego wydaje się znacznie jaśniejsza
  • W 2020 r. notowania gazu ziemnego rosły o 16%, w tym roku zyskują 10%, jednak od niemal dekady konsolidują w bardzo wąskim przedziale zmienności

Gaz ziemny na celowniku IEA

Jednak i na gaz przyszedł czas. W biegiem czasu dostrzeżono, że również stanowi źródło zanieczyszczenia węglowego i także przyczynia się do zmian klimatu. Dlatego też Wielka Brytania zdecydowała się, że z czasem kotły gazowe również zostaną wycofane.

Te artykuły również Cię zainteresują
Według Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), światowego forum do spraw energii, gaz ziemny odpowiada za ponad 20 procent podstawowego zapotrzebowania na energię.

Amerykański gaz ziemny jest wyceniany w dolarach za każdą jednostkę metryczną British Thermal Unit (MMBtu). W dniu 8 grudnia notowania wynosiły 2,36 USD, a miesiąc wcześniej (9 listopada) – 2,63 USD. Trzy miesiące temu jednostkę gazu wyceniano na 2,35 USD. Trzymiesięczny szczyt notowań w wysokości 3,14 dolarów został osiągnięty pod koniec października, a trzymiesięczny dołek – 21 września.

Pozornie obowiązuje trend wzrostowy, jednak EIA zauważa, że ceny ulegają krótkoterminowym wahaniom. Żeby zyskać wyraźniejszy obraz sytuacji, musimy wziąć pod uwagę cały rok, aby w pełni uwzględnić czynniki sezonowe.

Tutaj również obserwujemy ruch w górę, aczkolwiek raczej symboliczny. Rok temu – 10 grudnia, cena gazu wynosiła 2,18 USD.

Jak widać, rynek jest dość stabilny, biorąc pod uwagę, że 2020 rok doznał poważnego szoku ekonomicznego, z uwagi na światowe lockdown’y mające na celu zwalczanie koronawirusa. Oczywiście niezależnie od pandemii, domy wymagały ogrzewania, ale można się było spodziewać, że zapotrzebowanie przemysłu na gaz ziemny, samodzielne źródło energii, czy jako paliwo zasilające elektrownie, spadnie.

Capitalcom

Bardziej optymistyczna prognoza długoterminowa dla surowca

Jaka jest więc prognoza dotycząca gazu ziemnego? Ta przedstawiona przez EIA nie wygląda zbyt obiecująco. Najnowszy raport agencji przewiduje spadek światowego zużycia gazu o 5 procent w tym roku.

W raporcie dodano: “Ten spadek jest mniejszy niż przewidywany spadek popytu na ropę naftową, co odzwierciedla fakt, że gaz ziemny jest mniej narażony na załamanie popytu na paliwa transportowe. Stanowi to jednak ogromny szok dla przemysłu gazowego, który przyzwyczajony jest do silnego wzrostu konsumpcji. Spadek ten byłby pierwszym od 2009 roku, kiedy to zużycie spadło o 2% w skali roku, i największym odnotowanym spadkiem zużycia w ujęciu rok do roku od czasu, gdy zapotrzebowanie na gaz ziemny znacząco się rozwinęło w drugiej połowie XX wieku. Podczas Wielkiego Kryzysu na początku lat 30-tych XX wieku zapotrzebowanie na gaz w Stanach Zjednoczonych spadło o 13 procent w 1931 roku i o 7 procent w 1932 roku”.

Dlatego też prognozy na obecny i następny rok mogą wydawać się dość pesymistyczne. Ale perspektywa pięcioletnia dotycząca ceny gazu ziemnego wydaje się znacznie jaśniejsza.

Powód jest prosty: powrót do wzrostu gospodarczego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przewiduje w tym roku spadek światowego produktu krajowego brutto (PKB) o 4,4 procent, a w przyszłym roku (2021) wzrost o 5,2 procent.

Należy to zestawić z wielkością 2,8% – czyli wzrost w okresie przed pandemią. Za pięć lat znajdziemy się w połowie dekady i jeśli doświadczenia z poprzednich wstrząsów gospodarczych, takich jak kryzys energetyczny z 1973 r., nie będą miały znaczenia, o pandemii nikt nie będzie pamiętać.

Jeśli świat ma zrezygnować z gazu, to na pewno zajmie to dłuższą chwilę. Już w 1990 r. (w czasach rządów George’a Busha Seniora w Waszyngtonie, Francois Mitterrand w Paryżu i Margaret Thatcher w Londynie) światowi przywódcy uzgodnili zakaz stosowania chlorofluorowęglowodorów (CFC), stosowanych w aerozolach, lodówkach i systemach klimatyzacyjnych, które miały przyczyniać się do niszczenia warstwy ozonowej.

Pełna treść artykułu analityków Capital.com dostępna jest tutaj.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: forum jsw | kurs euro dolar | kurs dol | kurs funta brytyjskiego | złotówka kurs |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here