Naga MarketsDynamiczne odbicie notowań gazu ziemnego w górę

Ostatnie miesiące na rynku gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych były niezwykle burzliwe. Ceny tego surowca gwałtownie wzrosły w pierwszej połowie listopada poprzedniego roku – w ciągu zaledwie kilku sesji notowania podskoczyły z okolic 3,20 USD za mln BTU do rejonu 4,70-4,80 USD za mln BTU. Później ceny gazu wpadły w nerwową konsolidację, by w drugiej połowie grudnia zanotować dramatyczną zniżkę, z nawiązką niwelującą listopadowe wzrosty i spychającą cenę gazu w USA poniżej poziomu 3 USD za mln BTU.

Początek roku na rynku gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych był spokojny – notowania tego surowca poruszały się w wąskiej konsolidacji w okolicach 3 USD za mln BTU. Niemniej, w ostatnich dniach strona popytowa znów zaczęła na tym rynku dominować. Wczoraj notowania gazu ziemnego w USA zaskoczyły dużą, bo aż 15-procentową zwyżką, która doprowadziła ceny do okolic 3,60 USD za mln BTU.

gaz 14 stycznia 2019
Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne

 

Dzisiaj rano notowania gazu ziemnego delikatnie spadają, jednak sytuacja na tym rynku wskazuje na utrzymywanie się siły strony popytowej. Sprzyjają jej fundamenty w postaci niższych od oczekiwań temperatur powietrza w USA, które budzą oczekiwania większego popytu na gaz ziemny w celach grzewczych. W USA około połowa gospodarstw domowych ogrzewa pomieszczenia właśnie gazem. Co więcej, ostra zima nie tylko najprawdopodobniej nie opuści Amerykanów do końca stycznia, ale może także przedłużyć się na luty.

Jeśli prognozy meteorologów się sprawdzą, to niskie temperatury powierza mogą nadal wywierać presję na wyższe ceny gazu. Niemniej, warto pamiętać o tym, że rynek gazu jest obecnie rozchwiany, a krótkoterminowe zmiany cen mogą być tu gwałtowne.

Notowania kawy nadal pod presją podaży

W ubiegłym tygodniu notowania kawy wzrosły, wybijając się z krótkoterminowej konsolidacji na wykresie tego surowca. Niemniej, już bieżący tydzień przyniósł powrót notowań kawy arabica w Stanach Zjednoczonych do okolic 100-102 centów za funt, czyli poziomów obserwowanych podczas niedawnej konsolidacji cen.

Przez wielu inwestorów obecne ceny kawy są już uważane za niskie, jednak optymistom uparcie nie sprzyjają rynkowe fundamenty. Pojawiają się co prawda sygnały, że sytuacja poprawia się w długoterminowej perspektywie, jednak obecnie na globalnym rynku kawy ma miejsce spora nadwyżka. W grudniu amerykański Departament Rolnictwa oszacował nadwyżkę w sezonie 2018/2019 na imponujące 10,9 mln 60-kilogramowych worków. Jednocześnie, departament podwyższył prognozy produkcji w Brazylii, czyli kraju będącym największym producentem kawy na świecie, do poziomu 63,4 mln worków z wcześniejszych 60,2 mln worków.

kawa 14 stycznia 2019
Notowania kawy arabica w USA – dane dzienne

Temat brazylijskiej produkcji znalazł się w centrum uwagi także w tym tygodniu. Największy eksporter kawy w Brazylii, firma Comexim, oszacowała brazylijską produkcję kawy w sezonie 2018/2019 na 63,05 mln worków, co oznacza podniesienie prognozy z wcześniejszych 60,7 mln worków. Comexim jednocześnie zaznaczył, że według obserwacji tej spółki, niskie ceny kawy na globalnym rynku na razie nie skłoniły brazylijskich farmerów do istotnego ograniczenia upraw.

Podsumowując, notowania kawy mają szanse na zwyżkę w długoterminowym ujęciu. Potencjał do zniżek cen jest już niewielki, jednak warto pamiętać, że na razie sytuacja na tym rynku wciąż nie wystarcza do wypracowania trwałych wzrostów, a inwestorzy muszą zadowalać się krótkoterminowymi odbiciami cen w górę.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here