Naga Markets

Gaz ziemny jednym z najsłabszych surowców w pierwszym kwartale, ceny stali i rudy żelaza rosną!Ceny towarów spadły w pierwszym kwartale, przy czym sektor energetyczny przodował w spadku, ponieważ rynki zostały wstrząśnięte w marcu nagłymi napięciami w amerykańskim systemie bankowym. Ceny gazu ziemnego straciły ponad połowę swojej wartości i osiągnęły najniższy poziom od ponad dwóch lat. Obawy, że stopy procentowe będą wyższe na dłużej, szybko przekształciły się w poglądy, że nastąpią obniżki stóp, mówi Albert Chu, zarządzający portfelem w Newton Investment Management.

Czy pobudzenie na rynku akcji, da impuls wzrostowy dla surowców?

Na dzień 30 marca S&P GSCI, punkt odniesienia dla inwestycji na rynkach towarowych, odnotował w pierwszym kwartale spadek o ponad 7%. „Awersja do ryzyka, wywołana przez uporczywe podwyżki stóp procentowych, w połączeniu z idiosynkratycznymi zagrożeniami, takimi jak cieplejsze niż zwykle warunki pogodowe, spowodowała synchroniczne spadki i stworzyła słabość” towarów, mówi Hakan Kaya, starszy menedżer portfela Neuberger Berman Commodity Strategy.Energia spadła najbardziej, a indeks S&P GSCI Energy spadł o 12% od początku kwartału. Ceny gazu ziemnego na New York Mercantile Exchange spadły o 53% w pierwszych trzech miesiącach roku, na dzień 30 marca i osiągnął najniższy wynik od około dwóch i pół roku na początku tego miesiąca. Kontrakty futures na węgiel z Newcastle na ICE Futures Europe spadły o 56%, po ponad dwukrotnym wzroście cen w zeszłym roku.

Zobacz również: Wystartował Konkurs Invest Cuffs 2023! Oddaj głos na swoich faworytów

Energia ucierpiała z powodu odruchowej reakcji na bankowość, mówi Chu. „Ropa naftowa stanowiła najszybszy i bardzo płynny sposób na zmniejszenie ryzyka”. Mówi, że „nienaturalnie ciepła europejska pogoda i racjonalizacja popytu” oraz nadwyżki chińskich ładunków skroplonego gazu ziemnego szybko wywarły presję na rynek gazu ziemnego.

Amerykańska ustawa o redukcji inflacji, której celem jest obniżenie kosztów ponoszonych przez rodziny i zwiększenie wykorzystania czystej energii, wraz z europejską wersją ustawodawstwa, w efekcie „zacznie znacząco metalizować świat”, mówi Kaya. Nikiel i inne metale odgrywają kluczową rolę w przejściu na czystą energię. „Może to prawdopodobnie wywołać dodatkowe paliwo do wzrostu, gdy pas startowy zostanie oczyszczony, a nikiel wystartuje” – mówi Kaya.


exante logoPartnerem portalu comparic.pl jest broker EXANTE oferujący dostęp DMA (Direct Market Access) do 50 światowych giełd akcji i ETF na jednym wielowalutowym rachunku. 

Załóż bezpłatny rachunek inwestycyjny już teraz!

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułNadchodzi “stagflacyjny kryzys zadłużenia”, ostrzega Nouriel Roubini
Następny artykułWall Street otwiera dezinflacyjnego szampana! Czy Fed zepsuje zabawę?
Ukończył Analitykę Gospodarczą na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Pracował jako analityk sprzedaży, asystent projektów. Posiada doświadczenie w projektach dla budownictwa i handlu detalicznego, a także Healthcare prowadzonych w Polsce i innych krajach (głównie w Europie Wschodniej). Specjalizuje się w analizie wielkości i struktury rynku oraz tworzeniu prognoz rozwoju z wykorzystaniem modeli ekonometrycznych. Od 8 lat pasjonuje się i inwestuje na GPW i NewConnect. Zwolennik analizy fundamentalnej. Nie rozstaje się z arkuszem notowań w godzinach 9-17.