Naga Markets

Gaz ziemny jest obecnie najgorętszym towarem na świecie. Jest kluczowym czynnikiem napędzającym globalną inflację, odnotowując skoki cen, które są ekstremalne nawet jak na dzisiejsze niespokojne rynki – wzrost o około 700% w Europie od początku zeszłego roku, popychając stary kontynent na skraj recesji. Temat gazu znajduje się w samym sercu ery konfrontacji między wielkimi mocarstwami, tak intensywnej, że w stolicach na całym Zachodzie plany walki ze zmianami klimatu są spychane na dalszy plan.

Wojna na Ukrainie przeniosła kryzys gazowy na nowy poziom

Gaz ziemny rywalizuje obecnie z ropą jako paliwem kształtującym geopolitykę. To wojna na Ukrainie przeniosła kryzys gazowy na nowy poziom, zamykając kluczową część dostaw. Rosja ogranicza dostawy rurociągami do Europy, której przedstawiciele twierdzą, że i tak chcą przestać kupować od Moskwy. Walka o wypełnienie tej luki przeradza się w ogólnoświatową panikę, ponieważ kraje ścigają się, aby zabezpieczyć ładunki skroplonego gazu ziemnego przed zimą na północnej półkuli.Niemcy twierdzą, że niedobory gazu mogą wywołać upadek podobny do Lehman Brothers, ponieważ europejska potęga gospodarcza stoi przed bezprecedensową perspektywą braku energii dla firm i konsumentów. Główny rurociąg Nord Stream, który transportuje rosyjski gaz do Niemiec, ma zostać zamknięty 11 lipca na dziesięć dni prac konserwacyjnych i rosną obawy, że Moskwa może go ponownie nie otworzyć.

Grupa Siedmiu (G7) przywódców szuka sposobów na ograniczenie dochodów Rosji z gazu, które pomagają finansować inwazję na Ukrainę – i wspierać nowe inwestycje w LNG. Tymczasem biedniejsze kraje, które zbudowały systemy energetyczne na bazie taniego gazu, teraz walczą o przetrwanie.

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w akcje:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

To lata 70. dla gazu ziemnego. Świat myśli teraz o gazie tak, jak kiedyś myślał o ropie, a zasadnicza rola, jaką gaz odgrywa w nowoczesnych gospodarkach, oraz potrzeba bezpiecznych i zróżnicowanych dostaw stały się bardzo widoczne – stwierdził Kevin Book, dyrektor zarządzający ClearView Energy Partners LLC, firmy badawczej z siedzibą w Waszyngtonie.

Kto jest zależny? Udział importowanego gazu ziemnego w całkowitym zużyciu energii
Źródło: Obliczenia Bloomberga na podstawie danych BP Statistical Review of World Energy z 2021 r.

Gaz ziemny był kiedyś niewygodnym towarem, który przechodził z rąk do rąk na rozdrobnionych rynkach regionalnych. Teraz, mimo że globalizacja wydaje się być w odwrocie w większości światowej gospodarki, handel gazem zmierza w przeciwnym kierunku. Szybko się globalizuje — ale może nie wystarczająco szybko.

NED

Wiele krajów zwróciło się w stronę gazu ziemnego w ramach przechodzenia na czystszą energię, ponieważ starają się one stopniowo wycofywać się z brudniejszych paliw kopalnych, takich jak węgiel, a w niektórych przypadkach również z energii jądrowej.

Główni producenci – tacy jak Stany Zjednoczone, które szybko awansowały w szeregach eksporterów LNG, aby rywalizować z Katarem jako największym na świecie – widzą rosnący popyt na ich produkcję. W ubiegłym roku czterdzieści cztery kraje importowały LNG, prawie dwa razy więcej niż dziesięć lat temu. Jednak gaz jest znacznie trudniejszy do przetransportowania na całej planecie niż ropa, ponieważ musi być upłynnione w miejscach takich jak fabryka Freeport w Teksasie.

Ceny gazu w Europie i Azji wzrosły o ponad 60% w ciągu kilku tygodni, odkąd Freeport został zmuszony do tymczasowego zamknięcia, w okresie, w którym Rosja również odnotowywała dalsze cięcia dostaw.

Ceny gazu ziemnego poszybowały w górę w Europie i Azji – a także wzrosły w Stanach Zjednoczonych. Źródło: Bloomberg

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułKursy walut NBP. Dolar i frank w górę. Złoty traci we wtorek 5 lipca 2022 r.
Następny artykułUSD/PLN pod presją otoczenia. Co w czwartek zrobi RPP?
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here