Naga MarketsKurs złotego (PLN) w obliczu niskich stóp. Należy rozważyć podwyżkę, twierdzi członek RPPGłówna stopa procentowa w Polsce jest zbyt niska i Rada Polityki Pieniężnej (RPP), organ decyzyjny banku centralnego, powinna rozważyć jej podwyższenie – powiedział Eugeniusz Gatnar, członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego oraz RPP zwracając uwagę m.in. na problem banków.

NBP rozpocznie normalizację swojej polityki monetarnej?

Bank centralny w Polsce trzykrotnie obniżył główną stopę referencyjną w tym roku do rekordowo niskiego poziomu 0,1% (jeszcze w marcu były na poziomie 1,5%) i rozpoczął zakupy obligacji na dużą skalę, aby pomóc gospodarce przetrwać kryzys związany z koronawirusem.

Te artykuły również Cię zainteresują
Do tej pory wielu ekspertów wskazywało, że do końca tego, a nawet przyszłego roku RPP nie przywróci stóp procentowych do poziomu 1,5% i wyżej.

Jednak zdaniem jednego z bardziej ostrożnych członków RPP, Eugeniusza Gatnara, należy poważnie rozważyć podwyżkę stóp.

Moim zdaniem główna stopa procentowa jest za niska. Należy rozważyć podwyżkę, bo trudno o pozytywny skutek utrzymania jej na obecnym poziomie  – powiedział w wywiadzie dla Parkietu Gatnar.

Łącznie skuteczność zastosowanych w okresie pandemii instrumentów polityki pieniężnej oceniam dobrze, ale moim zdaniem główna stopa procentowa jest za niska. Na obecnym poziomie uniemożliwia ona uruchomienie długoterminowych operacji repo, tzw. TLTRO, które mogłyby być szczególnie teraz pomocne – dodał.

Wskazał, że operacje repo musiałyby być oprocentowane poniżej stopy referencyjnej, co w obecnych warunkach daje wyjątkowo małe pole manewru. Gatnar podkreślił, że tak niskie stopy procentowe znacząco obciążają cały sektor bankowy, co może odbić się negatywnie w dłuższym terminie.

Kurs złotego odbija od maksimów. USD/PLN powyżej 3,74 zł

Notowania pary walutowej USD/PLN po wyrysowaniu nowego dwuletniego minimum na poziomie 3,6890 silnie odbiły pod koniec tygodnia kończąc w okolicach poziomu 3,74. Jednak, aby mówić o większym odreagowaniu wzrostowym niezbędne będzie przebicie lokalnego oporu 3,7550, co otworzyłoby drogę w kierunku 3,80 z celem na 3,88. Z drugiej strony powrót poniżej 3,70 może wykreować kolejną falę aprecjacji złotego w stronę głównej wzrostowej linii trendu.

Kurs USDPLN na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDPLN na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here