Naga MarketsKliknij po więcej informacji

Dziś Święto Pracy. Pomimo faktu, że jest to poniedziałek, nie działa parkiet w Warszawie, Londynie, Paryżu czy Frankfurcie. Nie oznacza to jednak, że rynki nie wybudziły się jeszcze ze swojego weekendowego snu. W tym artykule skupimy się jednak nie na samym rynku, lecz na jego uczestnikach. eToro prezentuje garść statystyk zebranych w kwietniu dotyczących polskich traderów. W co najchętniej inwestują Polacy?


Na początku warto zaznaczyć, że poniższe dane nie są reprezentatywne dla ogółu polskich traderów. eToro bazuje wyłącznie na własnych danych, więc wszystkie poniższe liczby oraz wykresy będą odnosić się wyłącznie do skuteczności działań Polaków handlujących poprzez platformę eToro.

Ilu nas jest?

Podstawowym pytaniem na które warto znać odpowiedź to te dotyczące liczby traderów z Polski, którzy handlują instrumentami finansowymi za pomocą platforym eToro. Z dostępnych mi statystyk wynika, że pod koniec kwietnia liczba rachunków zarejestrowanych z terenu Polski wyniosła 25206.

Musimy mieć jednak na uwadze, że jest to ogół rachunków. eToro podczas pierwszej rejestracji prosi o podanie jedynie podstawowych danych, które służą rejestracji rachunku demonstracyjnego. Dopiero z poziomu platformy można ubiegać się o otwarcie rachunku realnego, który umożliwia wpłatę środków. Dlatego zdecydowanie lepszym miernikiem faktycznego zaangażowania Polaków w handel poprzez eToro jest liczba depozytów. Tych pod koniec kwietnia było 1740.

  • Liczba rachunków ogółem: 25 206
  • Liczba rachunków realnych: 10 693
  • Liczba depozytów: 1740

Sprawdź możliwości platformy eToro

Kim są handlujący na eToro?

W trakcie rejestracji rachunku realnego wymagane jest podanie swoich danych osobowych – imienia, nazwiska, płci, wieku etc. Oczywiście nie przesłano mi tak szczegółowych danych, lecz podzielono się statystykami dotyczącymi pewnych cech przeciętnego tradera z Polski.

Z pośród wszystkich osób, które zarejestrowały rachunek realny – 85,2% stanowili mężczyźni. Pozostałe 14,8% stanowiły kobiety. Średnia wieku tych osób wyniosła 36 lat. Co ciekawe, jedynie sześć osób z Polski jest zaangażowanych w program Popularnego InwestoraeToro postarało się również odwzorować rozkład wieku polskich traderów. Z pośród wszystkich osób, które dokonały w kwietniu przynajmniej jednej transakcji 1729 zrobiły to za pomocą opcji kopiowania sygnałów innych. 1445 dokonało transakcji samodzielnie. Wśród osób poniżej 30 roku życia większość (420) skorzystała z własnego doświadczenia i wiedzy podczas gdy 304 zaufało swoim dostawcom sygnałów. Osoby starsze niż 30 lat bardziej skłonne są powierzyć swoje środki pod zarząd innych. W kwietniu aż 612 osób otworzyło przynajmniej jedną pozycję właśnie dzięki social tradingowi. 502 osoby zrobiły to samodzielnie.

Nie zaskakuje więc fakt, że większość (54,5%) wszystkich transakcji w kwietniu było otworzonych na podstawie sygnałów generowanych przez innych członków społeczności. Według informacji eToro aż 88% tych transkacji po koniec kwietnia zakończyło się zyskiem (lub pozostawało w strefie zysku).

Trading na eToro

Czym lubimy handlować? Zarówno w Polsce jak i reszcie świata najpopularniejszym typem instrumentów są CFD na waluty. Handel nimi generuje 64,3% całego wolumenu eToro w Polsce. Globalnie jest to nieco mniejszy odsetek, choć wciąż znaczący – 59,7%.

Popularnymi instrumentami są również indeksy giełdowe oraz surowce. Razem odpowiedzialne są za równe 31% polskiego wolumentu eToro. Poniższa tabela zawiera najbardziej popularne wśród inwestorów instrumenty platformy eToro.

Instrument Liczba transakcji Udział w handlu
GER30 1 264 649 19.90%
EUR/USD 1 179 182 18.60%
Oil 1 022 922 16.10%
USD/JPY 764 349 12.00%
GBP/USD 753 855 11.90%
Gold 686 377 10.80%
USD/CAD 223 782 3.50%
GBP/JPY 200 459 3.20%
AUD/USD 137 026 2.20%
Bitcoin 116 651 1.80%

Suma

6 349 252

Jak można dostrzec, sześć na dziesięć najpopularniejszych instrumentów w minionych miesiącach stanowiły pary walutowe. Niemniej jednak to niemiecki indeks DAX jest najczęściej handlowanym instrumentem przez członków społeczności eToro.

Powracając jeszcze do liczby Popularnych Inwestorów z Polski warto dodać, że jedynie 2,6% pozycji otwartych dzięki copy tradingowi stanowiły pozycje w których dostawca sygnałów również pochodził z Polski. Oznacza to, że Polacy w przeważającej części czerpią zyski z handlu obcokrajowców.

Popraw wyniki polskich traderów w programie Popularny Inwestor – dołącz do eToro i dziel się sygnałami >>>tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułDywidenda = zysk? Dobre informacje dla Portfela Dywidendowego!
Następny artykułKiedy tak naprawdę zmienia się trend?
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

2 KOMENTARZE

  1. Podejrzewam, że popularność walut spowodowana jest tym, że większość z nas nie ma dostatecznego kapitału/wiedzy by obracać kontraktami walutowymi na rynkach regulowanych. W przypadku akcji jest odwrotnie. Natomiast co do poglądu na temat ‘większości’ nie do końca się zgadzam 😉 na pewno nie w tej kwestii która tutaj jest przytaczana.

  2. Czyli wszyscy najbardziej inwestują w waluty. W sumie dość logiczne podejście, ale trzeba mieć na uwadzę, że tam gdzie inwestuję najwięcej osób tam najmniej zarobisz. Ja szukam własnego sposobu i własnej niszy w tradingu, ponieważ wiem, że pójście za większością do niczego nie prowadzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here