Naga MarketsWtorek na GPW nie przyniósł większych atrakcji. Przynajmniej, jeśli myślimy o segmencie blue chips. Indeks największych spółek zatrzymał się przy maksimach ruchu z ubiegłego tygodnia. Takie wygaszenie aktywności w tym miejscu z czasem zacznie wspierać kupujących, którzy będą mogli myśleć o kolejnym ruchu na północ.
Spoglądając na dane makro z dzisiejszego dnia mieliśmy odczyt stopy bezrobocia za luty. Nie był on jednak zaskoczeniem dla uczestników rynku i wyniósł 12 %.
Z innych ciekawych informacji, które miały wpływ na dzisiejszy handel był popołudniowy komunikat KNF. Podano w nim, że nadzór wystosuje do banków indywidualne zalecania o niewypłacaniu dywidendy z zysku za 2014 rok. Ma ono dotyczyć banków szczególnie narażonych na ryzyka związane z portfelem kredytów walutowych. Komunikat miał natychmiastowe przełożenie na zachowanie się spółek sektora bankowego, a indeks WIG-Banki stracił 1,24%.
Wracając już do WIG20, który mimo sporego udziału sektora finansowego dzień zakończył spadając tylko symbolicznie o 0,09%, trzeba zwrócić uwagę na sektor energetyczny. Pierwsze skrzypce należały dziś do PGE, które urosło o 1,95%. Bardzo dobrze zachowały się też walory ENERGI, drożejąc o 1,63%. Daleko w tyle nie pozostała także ENEA z wzrostem o 1,44%.

PGE - wykres dzienny
PGE – wykres dzienny

Pisząc o spółkach, które dziś traciły nie sposób nie zauważyć, że na sześć najgorszych spółek w WIG20, pięć to przedstawiciele sektora finansowego. Najmniej przeceniony został PEKAO (-1%), a najwięcej PKOBP (-1,64%). Najsłabszą spółką WIG20 było LPP, które straciło 2%. W tym przypadku mieliśmy do czynienia z kilkoma sesjami mocnego wzrostu i taki spadek nie może dziwić.
Indeks spółek średnich stracił dziś 0,67%. Słabsze zachowanie w tym przypadku przestaje już wyglądać tak bezpiecznie jak jeszcze kilka dni temu. W czwartek doszło do wyjścia w górę z budowanej konsolidacji, a po dzisiejszym dniu z powrotem znajdujemy się w rejonie jej górnego ograniczenia. Byki mogą tu mieć nadzieję, że to jedynie ruch powrotny i uda się z tego podnieść bez większych konsekwencji. Warto jednak zwrócić uwagę, że na wykresie nie ma już miejsca do spadków jeśli ma obyć się bez istotniejszych problemów.

MWIG40 - wykres dzienny
MWIG40 – wykres dzienny

Jedynym walorem należącym do MWIG40 zasługującącym na wyróżnienie po wtorkowej sesji jest BORYSZEW. Ze spółki napłynęły dziś pozytywne informacje m.in. o tym, że zarząd spółki chce zacząć regularnie dzielić się wypracowanym zyskiem z akcjonariuszami.
Najsłabszą spółką indeksu był za to INTEGER. Może to być reakcja na wczorajsze pozytywne komunikaty z Poczty Polskiej, czyli od bezpośredniego konkurenta spółki. Dzisiejszy spadek o 8,27% wygląda na wykresie dość okazale. Innym mocno tracącym komponentem MWIG40 był GETIN NOBLE BANK, który został przeceniony o 5,85%. Ruch ten spowodował wyłamanie się dołem z blisko dwumiesięcznej konsolidacji.

GETIN NOBLE BANK - wykres dzienny
GETIN NOBLE BANK – wykres dzienny

Przechodząc do SWIG80 trzeba odnotować, że i tu sytuacja techniczna całego indeksu nie wygląda już dla byków idealnie. O ile wczoraj można było jeszcze mówić o walce o nowe maksima to dziś nie było już o tym mowy. Ostatecznie notujemy tu zejście o 0,63%.
Spółką, o której nareszcie można napisać coś pozytywnego jest dziś ZAMET. Wzrost o 6,52% jest spowodowany bardzo dużą skalą przeceny w ostatnim czasie.
Więcej niestety mamy dziś negatywnych wyróżnień wśród SWIG80. Na szczycie tej listy znajduje się KOFOLA ze spadkiem o 9,58%. Sporą część wczorajszego wzrostu oddał też INVESTMENT FRIENDS tracąc 9,09%. Powyżej 8% spadał jeszcze ACTION po publikacji wyników finansowych i KERDOS.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here