Naga MarketsŚroda na GPW przyniosła bardzo znaczące zmiany w segmencie blue chips. Mniejsze indeksy pozostały lekko w tyle, ale należy zaznaczyć, że i dla nich nie był to dzień stracony.

Najważniejszą informacją w ciągu dzisiejszego dnia były dane o inflacji CPI za marzec, która wyniosła 0,2% m/m oraz -1,5% r/r. Są to odczyty niższe od oczekiwań na poziomie 0,3% m/m i -1,3% r/r. Złotówka na te informacje zareagowała osłabieniem się.

W dniu dzisiejszym poznaliśmy też decyzję RPP o poziomie stóp procentowych. W tym przypadku nikt nie spodziewał się zaskoczenia ze strony RPP i tak też było. Stopy zostały pozostawione na niezmienionych poziomach. Na konferencji po posiedzeniu Rady podtrzymano, że cykl obniżek uległ zakończeniu.

Warszawskie blue chips mają za sobą bardzo dobry dzień. Indeks WIG20 zyskał 1,66% i wyszedł na nowe maksima aktualnego trendu wzrostowego.

WIG20 - wykres godzinowy
WIG20 – wykres godzinowy

Najmocniejszą spółką w gronie blue chips był MBANK drożejący o 5,38%. Dzisiejsze dynamiczne wyjście jest efektem wybicia powyżej omawianego niedawno oporu. Wpływ na zwiększony popyt mogły też mieć ostatnie informacje o nawiązaniu współpracy z Allegro w celu zwiększenia liczby klientów. Bardzo dobry dzień mieli też inni przedstawiciele sektora bankowego – np. BZWBK (+3,95%), PKOBP (+3,87%), PEKAO (+2,25%).

MBANK - wykres dzienny
MBANK – wykres dzienny

Wśród komponentów WIG20 traciły na wartości trzy spółki. Najsłabiej zachowywał się dziś PKN ORLEN przeceniony o 1,46%. O 1,38% spadały akcje EUROCASH, a PGNIG tracił 0,68%. Wszystkie te spółki mają za sobą serie mocnych sesji i korekta nie powinna nikogo dziwić.

MWIG40 spisał się znacznie słabiej niż indeks blue chips, gdyż zyskał tylko 0,35%. I w tym przypadku pozwoliło to na wyjście wskaźnika na nowe maksima hossy.
Wśród jego komponentów najmocniej drożało FORTE. Dzisiejsze umocnienie o 3,42% może być pierwszym sygnałem do zakończenia korekty trwającej od połowy marca. Dobry dzień ma za sobą również GTC drożejące o 3,13%. Jest to kolejna mocna sesja tego waloru. Na chwile odreagowania zdecydowali się inwestorzy w przypadku mocno tracącego ostatnio MEDICALG. Walor zdrożał o 2,91%.

GTC - wykres dzienny
GTC – wykres dzienny

Najsłabszym komponentem MWIG40 był mocno drożejący wczoraj NEWAG. Spółka oddała 2,31% mocno korygując wczorajszy wzrost. Słabo spisał się też SANOK, który tracił 2,19%.

Indeks spółek o małej kapitalizacji na GPW zyskał dziś 0,23%. W tym przypadku byki nie zdołały osiągnąć nowych maksimów hossy.
Najmocniejszym komponentem SWIG80 był ASBIS, który zdrożał o 6,98%. Wzrost ten wyprowadził cenę na nowe maksima w aktualnej falce wzrostowej zapoczątkowanej w końcówce marca.

ASBIS - wykres dzienny
ASBIS – wykres dzienny

Po kilku słabszych sesjach dobrze spisały się akcje VISTULI, które zdrożały o 4,41%. Zgodnie z wczorajszymi sugestiami straty odrobił ZPUE rosnąc o 4,11% – ponownie przy minimalnych obrotach.
Listę najsłabszych spółek otwiera dziś FAMUR przeceniony o 2,44%. Oznacza to osiągnięcie nowych minimów trendu spadkowego. Traciło też MCI. Dzisiejszy spadek o 2,2% mocno pogłębił korektę, w której znajduje się cena.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here