Naga MarketsOstatnie stosunkowo mocne zachowanie się GPW nie mogło trwać w nieskończoność. Obawy o stan gospodarki Chin wdarły się wczoraj również na parkiet w Warszawie. Indeks WIG20 na zamknięciu poniedziałkowej sesji tracił aż 5,66%. W przypadku kontraktów terminowych oznacza to spadek o 125 punktów!

GPW poruszała się dziś wreszcie w rytm jaki nadawały rynki bazowe. Niemiecki DAX stracił 4,7%, amerykański S&P500 3,94%. W podobnej skali jak giełda w Warszawie przeceniony został indeks węgierski, który oddał 5,58%.

Do sporych przesunięć doszło na parach dolarowych, który to uległ znacznemu osłabieniu. Nie inaczej było też w przypadku USDPLN. Spadek osiągnął blisko 1,6%, a kurs z okolic godziny 23 to 3,66. W przeciwnym kierunku, jednak w znacznie mniejszej skali podążała para EURPLN. Tak jak można było się spodziewać, przy takim wzroście obaw globalnych inwestorów o stan światowej gospodarki traciły obligacje krajów rozwijających się. Rentowność polskich 10-cio latek wzrosła do poziomu 2,87%.

Poniedziałek nie przyniósł żadnych znaczących informacji makroekonomicznych dotyczących polskiej gospodarki.

WIG20 - wykres tygodniowy
WIG20 – wykres tygodniowy

Spoglądając na szerszy wykres WIG20 widzimy, że dzisiejsze spadki zostały zatrzymane na poziomie dołków z września 2011 i maja 2012. Jest to oczywiście punkt w którym to kupujący mogą powalczyć o wzrostowe odreagowanie. Osobiście jednak nie spodziewałbym się znaczącego odbicia.

Wśród komponentów indeksu blue chips ani jedna spółka nie zakończyła dnia przeceną mniejszą niż 1%. Najlepiej spisał się dziś ASSECOPOL, który oddał „tylko” 1,95% swojej wartości.

BOGDANKA - wykres dzienny
BOGDANKA – wykres dzienny

Zdecydowanie więcej można pisać o spółkach przecenionych podczas poniedziałkowej sesji. Na szczególną uwagę zasłużyły dwie z nich BOGDANKA, która straciła aż 29,66% i KGHM taniejący o 12,76%. Na wczorajsze notowania BOGDANKI wpływ mogła mieć informacja o wypowiedzeniu wieloletniej umowy dostarczania węgla energetycznego do elektrowni ENEA. Na wycenę drugiej mocno dziś przecenionej spółki bezpośredni wpływ miały obawy o stan chińskiej gospodarki, a co za tym idzie o notowania miedzi na światowych rynkach.

Indeks obrazujący zachowanie się spółek o średniej kapitalizacji na GPW był w poniedziałek również bardzo słaby. Skala przeceny była tu bardzo podobna jak w przypadku blue chips i wyniosła 5,65%. Podobnie i w tym segmencie spółek próżno było szukać zielonego koloru, a najmocniejsza NETIA straciła 0,91%.

GRUPA AZOTY - wykres dzienny
GRUPA AZOTY – wykres dzienny

Po przeciwnej stronie znalazły się walory HAWE, które straciły 11,9% swojej wartości. Mocno przeceniona została też GRUPA AZOTY. Spadki osiągnęły 11,71% i zatrzymały się na poziomie minimów z maja i czerwca.

Na wartości traciły również spółki o małej kapitalizacji na GPW. SWIG80 spadł o 6,07%. W gronie spółek o małej kapitalizacji na GPW jednej udało się dzień zakończyć wzrostami. Była to DĘBICA, której wartość wzrosła o 0,12%.

EKO EXPORT - wykres dzienny
EKO EXPORT – wykres dzienny

Największej przecenie uległ EKO EXPORT, który oddał 19,48% swojej wartości. Sporo stracił też BYTOM, którego wycena od piątku zmalała o 13,35%.

Podczas wczorajszej sesji:

  • Rosły 24 spółki
  • Traciły 393 spółki
  • Pozostało bez zmian 27 spółekbanner_z_kartami


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here