Naga MarketsPoniedziałek na GPW ubiegł pod znakiem sporej przeceny. Zaskakujący wynik wyborów prezydenckich w połączeniu z nieobecnością zagranicznych instytucji finansowych został wykorzystany w bardzo dobitny sposób przez sprzedających. Trzeba też obiektywnie przyznać, że giełda w Warszawie ma prawo wejść w fazę spadków. Kontrakty terminowe na WIG20 straciły 41 punktów.

Kalendarium dzisiejszego dnia nie przewidywało żadnych informacji dotyczących polskiej gospodarki. W ramach ciekawostki gospodarczo-politycznej mogę w tym miejscu napisać, że Kancelaria Prezydenta wycofała się z pomysłu proponowanej jeszcze kilka dni temu możliwości przejścia na emeryturę osób, które mają minimum 40 lat stażu pracy.

Polski złoty na początku dnia wyraźnie się osłabiał jednak w miarę upływu sesji powrócił w rejon poziomów z piątkowego zamknięcia. Po godzinie 17 kurs USDPLN notowany był na poziomie 3,74.

WIG20 był dziś najsłabszym z głównych indeksów GPW i stracił 1,73%. Dzień na plusie zakończyły tylko 4 spółki. Najmocniejszą z niech było ASSECO POLAND, które zdrożało o 0,87%. Dobrze spisał się też TAURON, rosnący o 0,86%.

PKO BP - wykres dzienny
PKO BP – wykres dzienny

Znacznie więcej spółek wyróżniało się w negatywny sposób. Najmocniej przecenionym komponentem WIG20 był PKOBP, który stracił 4,63%. Przecena w znaczny sposób pogorszyła układ techniczny banku. Mocno tracili też inni przedstawiciele sektora finansowego. BZWBK stracił 3,41%, a MBANK 2,19%.

MBANK - wykres dzienny
MBANK – wykres dzienny

Wyraźnie przecenione zostały również spółki wchodzące w skład MWIG40. Indeks obrazujący ich zachowanie stracił 1,4% swojej wartości. Najmocniejszym przedstawicielem spółek o średniej kapitalizacji na GPW było JSW, które zyskało 1,67%. Wzrosty mimo niesprzyjającego rynku kontynuował ORBIS. Drożejąc o 1,33% zbliżył się do maksimów trendu wzrostowego.

ORBIS - wykres dzienny
ORBIS – wykres dzienny

Podobnie jak w przypadku blue chips, tak i wśród spółek o średniej kapitalizacji znacznie więcej było negatywnych wyróżnień. Sporo straciło GTC, które z przeceną o 4,43% otwiera listę najsłabszych spółek. Słabo spisał się tracący 4,13% MILLENNIUM. W jego przypadku warto zwrócić na sporych rozmiarów dolny cień.

SWIG80 był najmocniejszym indeksem na GPW. Nie zatrzymało to jednak sprzedających na tyle skutecznie, aby zapobiec przecenie. SWIG80 stracił 0,83%. Warto zaznaczyć, że w ten sposób utracone zostało wsparcie, które przedstawiałem na wykresie indeksu w wczorajszym podsumowaniu tygodnia. Najmocniejszym przedstawicielem spółek o małej kapitalizacji na GPW był drożejący o 4,58% CORMAY. Pozytywnie wyróżniał się też BIOTON, który rósł o 2,69% i może być ciekawym tematem na najbliższe dni.

Po osiągnięciu nowych maksimów hossy najsłabszym komponentem SWIG80 było FERRO, które straciło 4,07%. Negatywnie wyróżniał się też tracący 3,8% POLNORD.

Podczas dzisiejszej sesji:
• Rosło 113 spółek
• Traciło 241 spółek
• Pozostało bez zmian 62 spółek

Jutro na GPW wrócą inwestorzy zagraniczni i przekonamy się jak zareagują na sporą przecenę z jaką dziś mieliśmy do czynienia.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here